Upravení, čistí a přiměřeně oblečení. Úředníci ve městech na Blanensku se blížících se horkých letních dnů obávat nemusí. Kodexy oblékání, které by jim přikazovaly chodit do práce v přísných kostýmcích nebo oblecích, na radnicích chybí. Podle vedení měst je dostatečně nahrazují nepsaná pravidla a soudnost zaměstnanců.

„Pro blanenské úředníky platí jediné, oficiální ustanovení a to, že musí být přiměřeně ustrojení. To se pochopitelně může lišit vzhledem k charakteru práce, kterou právě vykonávají. Pokud jede pracovník třeba kolaudovat, přiměřené jsou i džíny, které se oproti tomu například nehodí na oficiální jednání. Jak své podřízené usměrní, záleží pak na jednotlivých vedoucích odborů. Myslím si, že s nevhodným oblékáním ale v Blansku problémy nejsou,“ uvedl tajemník města Josef Kupčík.

Jeho slova potvrzuje i Hana Nedomová, vedoucí odboru hospodářské správy. „Náš odbor má na starosti správu budov, lidé zde často pracují v terénu, kde potřebují i modráky. Pravidly oblékání by se tak v podstatě řídili jen zaměstnankyně na podatelnách, s těmi ale žádné problémy nejsou. Chodí decentně oblékané, v kalhotách a v sukních,“ řekla Nedomová.

Džíny jen do terénu

Džíny raději jen v neúřední dny nebo do terénu, decentní dekolty, při jednání s lidmi jen slušné kalhoty, sukně nebo šaty. Těchto zásad se drží jedna z pracovnic blanenské radnice, když se ráno obléká do práce. „Co bychom měli nosit, nikde vypsané není. Platí ale nepsaná pravidla a ty na našem odboru dodržujeme,“ potvrdila žena, které nechtěla zveřejnit svoje jméno.

Oblékat jí podle zásad úřadu nedělá problém. „Prostě v úřední den nechám rifle doma a vezmu si společenské kalhoty. Když vyjíždíme do terénu, klidně naopak můžeme mít i kraťasy. Problém v tom nevidím, oblékáme se tak všichni,“ prohlásila úřednice.

Délku sukně nebo barvu kravaty nemají určenou ani na radnici v Boskovicích. „Pravidla oblékání nijak vymezené nemáme. S tím, že by nás třeba někdo z občanů upozornil na to, že je nějaký úředník špinavý, zanedbaný nebo vyzývavě oblečený, jsme se zatím nesetkali,“ přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Také v Boskovicích se úředníci řídí nepsanými pravidly. „Zaměstnanci úřadu musí chodit čistě a vhodně oblečení a myslím, že nemají problém to dodržovat. V létě, když je teplo a pánové jdou do terénu, můžou si vzít i kraťasy. Ty se naproti tomu třeba na jednání rady nehodí, nikdo by si je tam ale ani vzít nedovolil,“ míní Vítková.

Jak se mají obléci, nepřikazují úředníkům ani v Letovicích. „U nás žádná psaná pravidla oblékání nemáme, každý úředník je natolik soudný, aby věděl, co si má obléci. Pokud pracuje venku, může si vzít i ty kraťasy. Pokud by se s někým vyskytly problémy, řešili bychom je individuálně, kodexy oblékání zavést neplánujeme,“ uvedl místostarosta Letovic Radek Procházka.