Po bohoslužbě vyráží od kaple směrem k novým Božím mukám slavnostní průvod s hudbou. Pro stavbu Božích muk vybrali Rudičtí rozcestí v Hajcích. Zatím tam ale stojí jen jejich část. „Boží muka měla být hotová už dnes. Bohužel ne všechno je vždycky podle našich představ a jakmile při něčem záleží především na lidském faktoru, nedá se na to spoléhat," říká farář Církve československé husitské Martin Kopecký, který stavbu Božích muk zařizuje. „Ačkoliv mi stavaři několikrát slíbili, že do svátku Cyrila a Metoděje stihnou Boží muka dokončit, nepovedlo se jim to. Dnes tedy požehnáme alespoň jejich základům," dodává farář s tím, že Boží muka budou hotová příští týden.

Kromě Cyrila a Metoděje je budou zdobit reliéfy knížete Václava, Jana Amose Komenského a mistra Jana Husa, kterému v předvečer jeho svátku Rudičtí zapálili tradiční hranici.

Na žehnání nových Božích muk se přišla podívat například Ludmila Pololáníková z Rudice. „Ačkoliv se hlásím k římskokatolické církvi, jsem ráda, že tady máme Boží muka i církve jiné. Je totiž povzbuzující to, když v jedné obci vedle sebe dokáží bez problémů žít lidé z různých církví. Jen mě trochu mrzí, že se Boží muka nestihla dokončit," vysvětluje žena.