Když před deseti lety v Ratolesti přemýšleli, jak přinést do Blanska nějakou tradici, napadlo je právě vítání jara. Od té doby se každý rok začátkem dubna sejdou děti s rodiči v klubu, společně tvoří, poslechnou si pohádku a vyrobí podle starodávného pohanského rituálu symbol smrti a zimy, proutěnou Moranu.

Tradice se ujala, letos spadla Morana do řeky Svitavy už podesáté. „Zejména nám jde o to spojit rodiny, aby spolu mohly ve volném čase prožít něco pěkného,“ doplňuje Šimková.

Podobně to cítí i jedna z maminek, které do Ratolesti v sobotu dorazily, Petra Vondrová. „Vítání jara a další akce Ratolesti pro mě mají znamenají hlavně to, že se při nich lidé můžou setkávat a seznámit,“ říká Vondrová.

Do klubu v sobotním dopoledni dorazila se čtyřmi dětmi. Kromě tradičního průvodu městem se těšily i na tvoření v klubu. „Děti přišly s tím, že si každý vyrobí svou Moranu. Nejdřív byly trochu zklamané, že je to letos jinak. Ale nakonec se s nadšením vrhly na sázení obilí,“ dodává.

V dřívějších ročnících si každý z malých návštěvníků vyrobil svoji malou Moranu. Tu pak děti nesly v průvodu městem. „První ročník byl opravdu humorný. Řekli jsme dětem, aby si každý svoji Moranu schoval a dal si ji třeba do zahrádky. Ale když jsme do řeky hodili tu velkou, děti tam začaly házet i ty malé a najednou byla řeka plná,“ vzpomíná s úsměvem Pavla Šimková.

Letos se v Ratolesti rozhodli program obměnit. Děti sázely obilí a kreslily jarní dekorace. „Průvod městem mě zase tak moc nebaví, ale na vyrábění se vždycky těším,“ přemítá desetiletá Kristýna Daňková.

Z Vítání jara si domů odnáší ptáčka na špejli a obilí v květináči. Tím plánuje doma ozdobit stůl.

Do Ratolesti v sobotu dorazila se svými třemi dětmi i Vendula Nesrovnalová. V klubu tráví čas pravidelně, vede tam výtvarný kroužek. „Vítání jara nás baví. Dětem se líbí, že si tady můžeme něco vyrobit. A užíváme si i průvod městem a hry na farní zahradě,“ říká.

Po jarní pohádce návštěvníci Ratolesti vyrazili na průvod městem. Zástupu vévodila Morana, děti se střídaly, kdo ji ponese. Průvod uzavíralo jako symbol jara ozdobené takzvané líto. Morana, zbavená šatů, pak spadla do řeky u vlakové zastávky na Starém Blansku. „Záleží na tom, jaký je proud, ale většinou se zasekne u hlavního nádraží. Ale nebojte se, nezůstane tam, máme domluvené její odklizení,“ dodává vedoucí Ratolesti.

Na závěr sobotního dopoledne si účastníci akce užili opékání párků na farní zahradě a hry.

VLADĚNA JARŮŠKOVÁ