Zasedání se zúčastnilo také asi deset obyvatel. Nechyběl mezi nimi například Jaroslav Hloušek. „Sice o zastupitelstvu informovali v rozhlasu, ale bohužel neřekli, o čem budou mluvit. Většina lidí tak nevěděla, o co jde, a dali přes svátky přednost jiným aktivitám. Naštěstí ale zastupitelé hazard zakázali. Kdo hraní propadne, často okrádá nejen svou rodinu, ale i lidi kolem sebe," sdělil Hloušek.

Ten se bál, že hazard v Ráječku by mohla provázet i vyšší kriminalita. „Již nyní dělají někteří lidé v obci nepořádek, vylamují dopravní značky a rozbíjejí rozvodné skříně. Mezi těmito výtržníky jsou možná i lidé, kteří se v noci vracejí z heren z okolních měst," míní Hloušek.

Zarazilo jej, jak na přijetí vyhlášky reagoval majitel restaurace. „Vyhrožoval, že pokud ji zastupitelé schválí, udělá ve svém podniku místo restaurace ubytovnu pro bezdomovce s kapacitou čtyřiceti lůžek," popsal Hloušek.

Ivo Rajtšlégr ale tvrdí, že to není pravda. „Hernu jsem ve své restauraci udělat neplánoval. To jen lidé, kteří jsou věčně s něčím nespokojení a dříve brojili i proti fotovoltaické elektrárně v naší obci, vyvolali tuto hysterii. V restauraci jsem opravil vnitřní prostory, aby zde bylo hezké prostředí a přitáhlo víc lidí. Blanenský stavební úřad jsem požádal o povolení úprav. Po večerech tady někdy hraje kytarista nebo harmonikář," vysvětlil Rajtšlégr.

Věta, že chce v Ráječku vybudovat ubytovnu pro bezdomovce, je podle něj vytržená z kontextu. „Pouze jsem řekl, že když budou v Blansku bourat hotel Dukla, bude v okolí nedostatek ubytování. A že uvažuji o tom, že v hospodě zrekonstruuji i půdní prostory a udělám tam penzion," uvedl majitel restaurace Černý orel.

Pro přijetí vyhlášky bylo jedenáct zastupitelů a tři se zdrželi hlasování.

Proti byl pouze starosta Vít Rajtšlégr. Ten ale odmítá tvrzení, že tak hlasoval kvůli svému bratrovi. „Vyhlášku obec přijala z preventivních důvodů, protože některá města v okolí ji již mají. Já jsem byl proti pouze proto, že ji nepovažuji za komplexní řešení. Hazard musí omezit stát, jinak budou gambleři dál sázet na internetu nebo ve velkých sázkových kancelářích," vysvětlil Rajtšlégr.

Pro přijetí vyhlášky byla naopak místostarostka Ráječka Kateřina Sehnalová. „Hazard je patologická závislost a já ji nechci podporovat. Jednání jsme svolali proto, že jsme chtěli zabránit vzniku herny ve zmíněné restauraci," uvedla Sehnalová.

Hazardu řekl ne i zastupitel Zdeněk Přibyl. „Ve svém okolí mám spoustu lidí, kteří hraní propadli. Mnozí přišli o majetek i rodinu. Jsou to velmi smutné příběhy. Mrzí mě, že pan Rajtšlégr nás svými argumenty takto vydíral. Pokud skutečně udělá ve své provozovně třeba ubytovnu pro bezdomovce, počkám si u silnice na to, až jej obyvatelé obce odtud poženou," prohlásil Přibyl.

Petr Šamonil z blanenského stavebního úřadu potvrdil, že Rajtšlégr chtěl ve své restauraci skutečně provozovat hernu. „Souhlasné stanovisko se změnou užívání části stavby pohostinství na hernu jsme vydali sedmnáctého března letošního roku. Automaty by převažovaly nad restaurační částí," přiblížil Šamonil.