Návštěvníci tak vidí apartmány, v jakých žil se svojí ženou Alžbětou kníže Hugon Karel František Salm. Klenotnice ukrývá unikátní sbírku pohárů a nádob z horského křišťálu, Řády zlatého rouna a v blízké době i vzácný jantarový oltáříček.

Klenotnice se dobovou stylizací zbytku prohlídkové trasy vymyká. „Jsou zde nasvětlené vitríny na tmavém podkladu, ve kterých návštěvníci uvidí například díla brusiče kamenů Miseroniho, který pracoval na dvoře Rudolfa II. Řád svatého rouna, který zde také vystavujeme, byl Salmům udělen celkem dvakrát. Jantarový oltáříček je zatím v Jablonci nad Nisou v rukou šperkařů a restaurátorů," upřesnila kastelánka zámku Jana Kopecká.

Prohlídka prvního patra zámku trvá asi čtyřicet minut. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout rodinnou jídelnu, ložnice knížat, dámský a pánský salón, lovecký salón nebo pokoje pro hosty. „Všechny exponáty na prohlídkových trasách patří rájeckému zámku. Abychom zachovali původnost, vybavení restaurujeme co možná nejméně a pokoje jsme zařizovali podle starých fotek, které jsme našli v archivu," uvedla kastelánka. Jedním z mála nově zrestaurovaných exponátů je sekretář vykládaný želvovinou, jehož obnova stála třičtvrtě milionu korun. Jeho tvůrcem je známý francouzský nábytkář André Charles Boulle.

Při příležitosti svátku svatého Jana prohlídkovou trasu oživí do osmého července aranžmá z léčivých bylin a výklad o zvycích a pověrách v tomto období. Po celé léto na zámku také uvádějí noční divadelní inscenace. „Připravili jsme si představení s názvem Hrabě Monte Christo, při kterém diváci procházejí s herci zámkem. Zámecké expozice tu slouží jako působivá kulisa," dodala kastelánka.

EVA ONDRÁČKOVÁ