„V devadesátých letech městská policie v Rájci fungovala. Pak ale strážníci přešli k policistům do větších měst a činnost rájecké policie už znovu obnovena nebyla. Její funkci poté částečně zastávala bezpečnostní agentura, která dohlížela, aby ve městě nedocházelo k vandalství a vůbec celkově na bezpečnost lidí,“ přiblížil starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout.

K bezpečnostní agentuře pak v Rájci přidali vlastní pořádkovou službu, která měla za úkol dohlížet na veřejná prostranství, například na to, zda lidé parkují jen tam, kde smí. U obou druhů kontroly však měli problémy s jejich pravomocemi.„Měs­tskou policii jsme potřebovali hlavně kvůli tomu, že má zákonem dány větší kompetence než bezpečnostní agentura i pořádková služba. Do konce týden se ještě můžou zájemci o tuto práci hlásit, po výběrovém řízení a několikatýdenním školení by pak měl už strážník v Rájci pracovat. V prázdninách, kdy je obvykle nejvíc vandalství, už bude sloužit normálně,“ informoval starosta Rájce.

Celodenní službu městské policie v Rájci z rozpočtu města nepokryjí. Pracovní dobu strážníka proto budou měnit podle potřeby. „Chceme, aby strážník dohlížel na pořádek při různých kulturních akcí a vůbec tam, kde bude potřeba. Na částečný úvazek mu v tom bude hlavně v noci pomáhat ještě jeden pracovník,“ doplnil Perout.