Dějiny, divadlo a šermířství ho zajímaly už od mala. „Jak už to tak bývá, vystřídal jsem za tu dobu hned několik historických skupin. Nakonec jsem ale zakotvil ve Štvancích, což je jedna z nejlepších kaskadérských, divadelních a šermířských společností ve střední Evropě," popisuje.

Ve skupině působí jen externě. „Pokud se chce člověk věnovat souboru naplno, je to hodně časově náročné. Snažím se ale několik desítek akcí do roka stihnout," říká.

Nejčastěji dělá průvodce programem. „Když pořádáme rytířský turnaj, nemusíme tak přesně dodržovat historické období. Hlavní je, aby byl v představení vtip, akce a divák se pobavil," vysvětluje nadšenec.

Větší disciplínu už podle něj vyžadují rekonstrukce novějších střetů. „Třeba v bitvě u Slavkova jako Rakušané nemůžete porazit Francouze, i kdybyste hrozně moc chtěli," směje se Kučera.

Nejraději má právě období napoleonských válek a renesanci. „Nebráním se ale třeba ani rokoku. Zrovna letos si připomeneme výročí narození Marie Terezie, takže to bude hodně o menuetu, parukách a krinolínách," dodává.

VIKTORIE POKORNÁ