Podle volební koordinátorky Evy Sychrové z krajského úřadu je rozdíl oproti jiným typům voleb markantní. „Už ve čtyři odpoledne, tedy dvě hodiny po otevření místností, byla účast patnáct procent. Celkově zatím odhadujeme dvojnásobnou účast jako ve stejné době v krajských volbách," řekla Sychrová. V loňských krajských volbách byla účast skoro osmatřicet procent. U voleb prezidenta tak lze očekávat přes sedmdesát procent. V pátek těsně před zavřením volebních místností byla volební účast na jižní Moravě čtyřicet procent.

Velký zájem o volby byl patrný i na Blanensku. „Už ve čtyři hodiny odpoledne jsme registrovali téměř sedmnáctiprocentní volební účast. Chodí k nám mladí i starší lidé a mnozí z nich říkají, že jsou u uren po dlouhé době," řekla volební zapisovatelka z okrsku v Základní umělecké škole v Letovicích Jiřina Parketová.

Že jsou tyto volby výjimečné, to potvrzovali i někteří voliči. „Já jsem se tentokrát o volby docela zajímal, dost jsem toho přečetl a viděl jsem i nějaké diskuze v televizi. Rozhodl jsem se volit Karla Schwarzenberga. Sice by bylo lepší, kdyby byl dejme tomu o deset let mladší, ale stejně mi připadá jako ta správná osobnost pro reprezentaci naší země v zahraničí," nechal se slyšet třeba Vladimír Hlava z Blanska.

Podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka bylo velký zájem voličů možné očekávat. „Jsou to první volby svého druhu. Nová hračka, kterou je potřeba si vyzkoušet. Atraktivní jsou i tím, že je jen jeden okrsek pro celou republiku a lidé se mohou s kandidátem ztotožnit," řekl Kopeček.

Někteří ale z volebních místností odcházeli zklamaní, protože nemohli volit. To když měli neplatný občanský průkaz. „Docela dost lidí využilo naší nabídky vyřídit si v týdnu před volbami takzvaný rychlý občanský průkaz. Jeho platnost je sice jen měsíc, ale volit s ním můžou. Přesto jsme zaznamenali i případ, kdy ve Spešově přišly volit dvě starší paní s neplatnými občanskými průkazy," uvedla Hana Nedomová, která dohlíží na volby v jedenaosmdesáti blanenských okrscích.

Statistiku odpoledne narušovalo Znojemsko. „Když jsme ve čtyři odpoledne zjišťovali účast, v jedné z obcí v okrese byla účast nulová. Pátrali jsme po tom a zjistili, že většina ze 135 obyvatel obce byla na pohřbu, a proto nikdo nevolil. V půl šesté večer ale už byla účast normální, asi třicet procent," popsala kuriozitu koordinátorka Sychrová.

Dodala, že komisaři při volbách nezaznamenali žádný velký problém.

To potvrdila i jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová. „Zasahovat jsme nikde nemuseli. Neřešili jsme žádný incident. V kraji je to obvyklé, volby bývají v poklidu," ujistila Vedrová.

Volby pokračují v sobotu od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Výsledky mají být známé už kolem šesté odpoledne.

Volební účast v různých typech voleb na jižní Moravě:

Poslanecká sněmovna 2010 - 63,27 %

Zastupitelstva obcí 2010 - 50,92 %

Krajské zastupitelstvo 2012 - 37,76 %

Senát 2012 Obvod: 59 Brno-město, 1. kolo - 30,32 %

Evropský parlament 2009 - 28,64 %

Zdroj: www.volby.cz