Zatmění Slunce je jeden z nejatraktivnějších astronomických jevů, který má většina obyvatel Evropy spojený s úplným zatměním v roce 1999. Zítra bude zatmění zase, u nás ale jen částečné.

Úplné zatmění Slunce uvidí lidé v takzvaném pásu totality, tedy v Číně, Kanadě a na Sibiři. Tam také odjelo z Brna několik astrofotografů, kteří zatmění Slunce pravidelně pozorují a fotografují. Zkrátka ale nepřijdou ani Brňané. „Na brněnské hvězdárně chystáme k zatmění Slunce pořady v pátek už od deseti hodin ráno, bez ohledu na to, jestli bude zataženo nebo jasno,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Podle meteorologů je ale velká šance, že částečné zatmění Slunce z Brna uvidíme.

„Od deseti do čtyř by mělo být polojasno, tedy obloha zakrytá oblačností jen ze dvou osmin. To je hodně velká pravděpodobnost, že zatmění bude vidět,“ slíbila Dagmar Honsová z Meteopressu. Největší zatmění uvidíme podle Duška ve tři čtvrtě na dvanáct. „Už od jedenácti hodin mohou návštěvníci hvězdárny pozorovat dalekohledem Slunce. Ve tři čtvrtě na dvanáct bude zakrytých dvacet procent slunečního kotouče, pak bude stín zase ustupovat,“ vysvětlil. Lidé, kteří chtějí vidět úplné zatmění a neodjeli do zemí v pásu totality, nemusí zoufat. Ve dvanáct hodin začne hvězdárna promítat přímý přenos z míst, kde bude zatmění úplné. „Lidé, kteří u nás sledovali zatmění Slunce před devíti lety, si ještě pamatují, že museli mít speciální brýle. I teď je nutné si něčím chránit oči, stačí se na Slunce dívat přes černobílý film nebo sluneční brýle,“ uzavřel Dušek.

Z brněnského Vysokého učení technického odjelo několik astronomů do Ruska a do Mongolska. Soustředit se budou hlavně na nafocení koróny, tedy jasně zářícího okolí Slunce, do něhož unikají žhavé plyny. Hlavní fotograf expedice Miloslav Druckmüller získal za focení koróny už před dvěma lety ocenění Astrofotograf roku České astronomické společnosti.

ON-LINE ze zatmění najdete zde: http://www.exploratorium.edu/eclipse/
#flash|https://g.denik.cz/63/fa/zatmeni.swf|400|300|zatmeni#