Speleoterapie je léčebná metoda, které využívá vlivu jeskynního prostředí na lidský organismus. Děti při ozdravném pobytu tráví část dne v jeskyni, kde odpočívají, hrají hry či procházejí zátěžovými testy. „Největší zájem o pobyt dětí v léčebně je během léta, nejmenší pak ke konci a na začátku roku,“ uvedl primář léčebny Pavel Slavík.
Děti, které přijedou během školního roku, školu úplně nezanedbají. „V léčebně je zároveň i škola, takže ráno je výuka, ale jenom základních předmětů – češtiny, matematiky a jazyka,“ popisuje režim v léčebně Matuška. Léčebna má kapacitu asi čtyřiceti dětí, které jsou ale různě staré, takže učení má formu úkolů, které se děti snaží vypracovat.
Po obědě následuje ta podstatná fáze pobytu, vyráží se do jeskyně. „V jeskyních se čte pohádka, hodinku nebo dvě se spí a zbytek odpoledne se hrají sportovní hry.
Celkově jsem tam strávil denně asi čtyři hodiny,“ vypráví Matuška. „A pak jsme vždycky s místními hráli vybíjenou. Na antuce. A nikdy mi nic nebylo,“ dodává s úsměvem.
Zlepšení se u pacientů většinou nedostaví hned po prvním pobytu, ale je třeba jej opakovat. „Po devíti letech můžu říct, že mi terapie pomohla dlouhodobě.
Od svých šesti let jsem astmatický záchvat už nedostal. Jen alergie zůstala,“ shrnuje své zkušenosti se speleoterapií Matuška.
Léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy v říjnu oslaví už pětadvacet let od svého založení. „Při této příležitosti pořádáme odbornou konferenci o speleoterapii,“ doplnil primář Slavík. PETRA HAVLÍKOVÁ