Právě proti tomuto záměru se ve městě před časem zvedla vlna odporu. Pod petici, ve které nesouhlasili s výstavbou další sluneční elektrárny ve městě, se podepsalo přes čtyři sta lidí. „Jenže jsme stejně ničeho nedosáhli. Elektrárna se v Zádvoří postaví. Teď už je celá věc ve fázi stavebního řízení, kdy jsme mohli vznést jen připomínky, ale v podstatě už nic zásadního změnit,“ řekl David Vykydal, který petici také podepsal. Vedení Velkých Opatovic argumentuje tím, že díky pronájmu pozemků na stavbu sluneční elektrárny získá peníze, které využije při stavbě čistírny odpadních vod a opravách tamní školy.

Vykydal poznamenal, že lidé, co se postavili proti stavbě elektrárny, opakovaně jednali s radními i s pražskou firmou Sini, jenž chce v Zádvoří elektrárnu stavět. Proti územnímu rozhodnutí se chtěli odvolat, jenže nakonec jejich snaha vyšuměla do ztracena. „Nestihli jsme proti územnímu rozhodnutí města včas podat odvolání. Ale o čem chcete v podstatě jednat, když vám zástupce firmy řekne, my tady elektrárnu prostě postavíme,“ dodal Vykydal.

Radní Velkých Opatovic projednávali petici na radě města. Podle starosty města Jiřího Bělehrádka se rozhodli v souladu se zákonem. „Peticí jsme se zabývali, ale rozhodli jsme se, že elektrárna v lokalitě Zádvoří bude. Ve stavebním řízení si nepamatuji, že by někdo vznesl nějaké zásadní připomínky,“ řekl Bělehrádek

Starosta Velkých Opatovic zároveň dodal, že město pronajme investorovi v Zádvoří dva hektary pozemků. O dalším hektaru a půl jednala firma se soukromými vlastníky. Stavět na pozemcích bude podle Bělehrádka pražská firma Sini. „Elektrárna nezabere celého tři a půl hektaru. Stavět by měla jedna firma na dvou pozemcích a podle posledních informacích se má elektrárna postavit do konce tohoto roku. Už jsme také slyšel, že další sluneční elektrárna bude na kopci kde se říká Na Šraňkách, ale to jsou spekulace. Zatím o ničem takovém nevím,“ poznamenal starosta.,“ dodal Bělehrádek.

Jednatel firmy Sini Čestmír Sekanina podobu a detaily sluneční elektrárny v Zádvoří nepřiblížil. „Jednáme i s dalšími obchodními partnery a v tuto dobu vám nemůžu říct nic konkrétního. Jen to, že na stavbu fotovoltaické elektrárny v Zádvoří máme dva projekty,“ řekl Sekanina s tím, že společnost je připravena finančně podpořit některé projekty města.

Jeho slova potvrdil i starosta Bělehrádek. „Město své pozemky pro stavbu elektrárny jen pronajme. Záměr je jasný. Máme stavět čistírnu odpadních vod, zateplujeme školu. Takže peníze z pronájmu se budou hodit,“ dodal.

Čistírna odpadních vod ve Velkých Opatovicích bude stát sto milionů korun. S pracemi začnou dělníci již v těchto dnech. Více než polovinu nákladů pokryjí Opatovičtí z dotací. Přibližně deset milionů si však musejí půjčit. „Naše stará čistička není podle mého tak špatná, ale nevyhovuje prostě normám evropské unie. Nová by měla být hotová v roce 2010,“ uzavřel Bělehrádek.