„Jedním z významných výrobních programů olešnické mlékárny je produkce bílých sýrů akawi. Více než osmdesát procent této výroby je exportováno do zemí Blízkého východu. Obchody jsou ale uskutečňovány v amerických dolarech, což má při dlouhotrvajícím poklesu kursu vůči koruně negativní dopad na ekonomiku podniku,“ sdělil Pospíšil. Podle něj kvůli snížení hodnoty dolaru o skoro pět korun ve srovnání s loňským červnem ztrácí mlékárna na jedné tuně sýra více než dvacet tisíc korun.

„Takto razantní pokles kurzu nelze vyrovnat prostým zvyšováním ceny. Naše zboží je totiž v místě určení vystaveno ostré konkurenci a také se kvůli své ceně stává pro část zákazníků nedostupným. Důsledkem toho je významný pokles poptávky spojený se silným tlakem na ceny,“ sdělil Pospíšil.

Situace se v nejbližší době nezlepší, prodej bude i v následujících měsících klesat. Proto vedení mlékárny rozhodlo, že v sýrárně zůstane z dvou směn jen jedna. „Během léta, v závislosti na čerpání jednotlivých dovolených, tak propustíme zhruba třináct až patnáct lidí,“ upřesnil Pospíšil.

V mlékárně také hledají nový program, který by v budoucnu nahradil výrobu sýrů akawi. Připravují tak novou výrobu sýrových specialit. „Možná tedy za půl či tři čtvrtě roku nějaké lidi přijmeme zpět,“ řekl Pospíšil.

Nyní také v mlékárně končí výroba konzumních mlék a smetan, která bude přesunuta do Jihlavy. Lidé z této výroby ale odcházet nebudou, protože naopak přesunem z Jihlavy do Olešnice byla navýšena výroba másla.

Mlékárna je největším zaměstnavatelem v Olešnici, pracuje tam asi sto šedesát lidí. Starosta Zdeněk Peša se domnívá, že nynější propouštění ale nezaměstnanost ve městě příliš neovlivní. „Pracovních příležitostí přibývá. I k nám na úřad chodí řada nabídek. Díky dobrému dopravnímu spojení mají lidé možnost pracovat i ve vzdálenějších místech. A někteří si třeba i finančně polepší,“ řekl Peša.

Jiří Dvořák z blanenského úřadu práce se k propouštění v olešnické mlékárně nechtěl příliš vyjadřovat. „Zatím jsme nedostali od mlékárny o propouštění žádnou písemnou informaci. Volná místa v mlékárenské oblasti v okrese nejsou, protože mlékárna je jen v Olešnici,“ sdělil.

Lidé v Olešnici o propouštění v mlékárně diskutují. Brzké rozdávání výpovědí se jim nezamlouvá. Jméno však nikdo sdělil nechtěl.