V olešnickém areálu sněžná děla spustili už minulý týden v pátek. Teploty totiž klesly mírně pod bod mrazu. „Potřebujeme, aby byly minimálně dva a půl stupně pod nulou, abychom mohli spustit techniku a vyrábět sníh. Za tu krátkou dobu, co zatím takové podmínky byly, jsme vyrobili zhruba polovinu sněhu, kterou potřebujeme na to, aby se na svahu mohlo začít lyžovat. Teď se ale zase trochu oteplilo, takže sněžná děla máme zastavená," popsal správce olešnického lyžařského střediska Jiří Kotlán s tím, že sníh v Olešnici vyrábí osm sněžných děl a čtyři sněžné tyče. „Doufáme, že teploty zase spadnou trošku dolů a my budeme moci nafoukat ten zbytek sněhu, který potřebujeme," řekl Kotlán.

Zahájit lyžování by na olešnické sjezdovce chtěli příští týden o víkendu. „Nevíme ale jestli nám to klapne, všechno to záleží na počasí. Loni se tady začalo lyžovat šestého prosince, to už letos nestihneme," řekl správce střediska.

Lyžaři se v Olešnici mohou těšit i na novinky. „Zvětšili jsme parkoviště a navíc budeme mít i nového maskota, který zde bude vítat návštěvníky a starat se o jejich spokojenost. Ceny zůstanou stejné jako loni," dodal Kotlán.

Na to, až bude sjezdovka pod sněhem se těší Klára Vybíhalová, která má v Olešnici prarodiče. „Učila jsem se tady lyžovat a vždycky se sem na svah ráda vracím," řekla mladá žena.

Sněžná děla už mají nachystaná i v Hodoníně u Kunštátu. „Plánujeme je spustit v neděli. Máme jich dohromady pět. Potřebujeme alespoň třiceticentime­trovou vrstvu sněhu na sjezdovce, aby se mohlo začít lyžovat," řekl provozovatel lyžařského areálu Josef Kšica.

V dalších dvou lyžařských areálech na Blanensku, Hluboké u Kunštátu a Hořicích se už několik let nelyžovalo. Jsou závislí na přírodním sněhu. V Hořicích jsou ale připravení v případě, že napadne dostatek přírodního sněhu, areál po třech letech zprovoznit.

Do bílé stopy

Zkrátka nepřijdou ani běžkaři. „Připravujeme trasy na sezónu, všechny služby budou minimálně v takovém rozsahu, jako v uplynulých letech. Budeme mít dvě informační střediska, webové kamery a chystáme i nové webové stránky, kde budeme mimo jiné informovat o tom, jaké trasy jsou upravené. Teď však zatím čekáme, až napadne sníh," popsal Vlastimil Štefl, který zajišťuje provoz běžkařských tras v okolí Kořence a Suchého.