Dvoupatrová budova s podkrovím bude stát v ulici Cihelna vedle areálu chovatelů. „Byty budou jednopokojové s vlastní kuchyňkou a koupelnou," řekl starosta Olešnice Zdeněk Peša. Bydlení bude bezbariérové. Obyvatelé domu aktivně využijí svůj čas v klubovně či přilehlé zahradě.

Radní tímto plánem navázali na již fungující terénní pečovatelskou službu a dům s pečovatelskou službou ve městě. „Čtyři z jeho obyvatel už potřebují celodenní péči. Kromě nich se nám přihlásili ještě další čtyři zájemci," uvedl Peša. Kapacita chráněného bydlení je tak už dva roky před jeho otevřením zaplněná. „Je to zatím pouze předběžné. Lidé se klidně mohou přihlásit a je možné, že nakonec byt dostanou," dodal.

Stavba bude stát zhruba devatenáct milionů korun. „Podařilo se nám získat dotaci ve výši šestnácti milionů korun z Regionálního operačního programu Jihovýchod," řekl starosta. Zbylé tři miliony tak město zaplatí ze svého rozpočtu.

Klienti za bydlení a celodenní péči asistentky měsíčně zaplatí zhruba šest tisíc korun. Pokud kvůli svému postižení pobírají příspěvek na péči, ten jim z velké části poplatek pokryje.

Starosta Olešnice považuje chráněné bydlení za potřebnou službu. „Nikdo neví, kdy ho bude sám potřebovat," dodal Peša.

VERONIKA MACHOVÁ