Zájemci o bydlení už se stavbou nových domů začali. „V současnosti nabízíme patnáct stavebních míst, přičemž na osmi parcelách už se staví a na deváté má nový majitel brzy začít," vyjmenoval starosta Okrouhlé Bronislav Šamšula.

Začátek projektu sahá až do roku 2009. „Tehdejší zastupitelstvo se rozhodlo pro změnu územního plánu a zřízení nových stavebních míst na zelené louce. Narazili však na neshody s vlastníky dotčených pozemků, takže se zahájení projektu posouvalo. Dnes už jsou naštěstí všechny majetkové záležitosti vyřešené," ocenil Šamšula.

Poptávka po parcelách je podle něj velká. „Chtěli jsme vyhovět přání především lidí z Okrouhlé, ale zájem projevily i rodiny ze vzdálenějších měst. Nakonec u nás budou bydlet lidé, kteří pocházejí třeba z Boskovic, Brna nebo Prostějova," uvedl starosta.

Pozemky vedení obce vykupovalo za pětapadesát korun za metr čtvereční. „Místní nám za ně poté platili sto korun za metr čtvereční a přespolní o padesát korun více. Rozhodně na tom však nevyděláme, zasíťování bylo daleko nákladnější," vyčíslil Šamšula a dodal, že i tak se obci projekt vyplatí a náklady se začnou vracet ve chvíli, kdy přibude obyvatel.

Do budoucna má v obci stát až čtyřicet nových domů. „To už je ale záležitost dalších etap, které budou trvat několik let. Všechno bude záležet na zájmu ze strany lidí a vývoji ekonomické situace. Pevně věříme, že bude příznivá," dodal starosta Okrouhlé.