„Stala se u nás chyba. Když se údaje zapisovaly do počítače, do kolonky s počtem voličů jsme napsali špatné číslo a nikdo si toho nevšiml. Převedeno na procenta to pak vypadá, že u nás byla skutečně rekordní volební účast," uvedla místopředsedkyně volební komise Kamila Dvořáková. Volební účast v Okrouhlé byla sice nad průměrem, ale ne nijak výjimečně – podle správných údajů tam volilo 49,66 procenta lidí z více než čtyř stovek zapsaných voličů.

Ještě v neděli začali Okrouhlečtí problém řešit. „Samozřejmě nás to mrzí. Nahlásili jsme to na naše pověřené místo do Boskovic," doplnila Dvořáková. To potvrdila i zapisovatelka volební komise Eva Meluzínová. „Víc jsme udělat nemohli, takže to tím z naší strany považujeme za vyřešené," řekla.

Iva Močičková z boskovické radnice, která měla na starosti volby ve správním obvodu Boskovice, se ještě s podobným případem za posledních dvacet let nesetkala. „Každopádně to nemá žádný vliv na výsledek voleb. Systém už je uzavřený, takže opravovat už nikde nic zřejmě nepůjde," řekla.

To potvrdila i Iveta Konečná z brněnského pracoviště Českého statistického úřadu. „Zápis se dá opravit do 24 hodin od ukončení voleb, pak už se do systému zasahovat nedá," řekla. Případná změna je pak možná pouze tehdy, pokud výsledky někdo zpochybní u soudu. Protože ale chybný údaj o volební účasti nemá vliv na výsledek voleb, tak by to soud podle Konečné pravděpodobně zamítl.