Ve městech a obcích se chystají na velké oslavy. Blíží se totiž devadesáté výročí vzniku Československé republiky.
Blansko plánuje tradiční akci na náměstí Svobody a kromě toho slavnostní odhalení pamětní desky legionáři Zdeňku Klímovi. „Klíma bojoval v ruské legii. Ale za druhé světové války byl zatčen a následně umučen v koncentračním táboře,“ přiblížila jej ředitelka blanenského muzea Eva Nečasová.

V Muzeu Blansko v den výročí začne výstava nazvaná Devadesát let nové Evropy, která načrtne osudy francouzských, ruských a italských legionářů a také například vývoj státních znaků. „Název výstavy je taková hříčka. Chtěli jsme připomenout, že nevzniklo jenom Československo, ale že se změnila celá mapa Evropy,“ dodala Nečasová.

K první světové válce se také váže pověst, kterou vyprávěla prababička Evy Nečasové. Pátého srpna 1914 šly směrem z Letovic matka s dcerou. Když se podívaly na oblohu, na jednom jasném mraku byl velký černý kříž a následně se strhla ohromná bouře. Ten den vyhlásilo Rakousko válku Rusku. Událost si pamětníci vykládají jako předzvěst blížící se světové války.

V Boskovicích se chystají na významný koncert. V den výročí vystoupí v kostele svatého Jakuba smíšený pěvecký sbor Rastislav se skladbou Antonína Dvořáka Sabat Mater. „Sbor reprezentoval republiku na mnoha soutěžích v zahraničí a v Boskovicích vystoupí po dlouhé době,“ láká ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář.

V boskovickém kině Panorama návštěvníci zhlédnou tři dokumenty. První krátký film natočil Václav Táborský. „Jmenuje se Dějiny na 8 a je to takový zfilmovaný fejeton o osudových osmičkách, kterým provází Miloš Kopecký,“ popsal vedoucí kina Radek Pernica. Druhým snímkem jsou autentické záběry z návštěvy prezidenta Masaryka v Boskovicích v roce 1929. Třetím je dokument Věry Chytilové T. G. M. Osvoboditel.

Letovičtí připravují na jednatřicátého října slavnostní večer, na kterém vystoupí Moravské kvarteto či pěvecký sbor Bohuslava Martinů. Dvěma bojovníkům za svobodu, plukovníku Ladislavu Stahlovi, jenž bojoval v první světové válce, a Miroslavu Burianovi, politickému vězni za komunistického režimu, bude uděleno Čestné občanství města Letovice. Oběma in memoriam.

„Výročí republiky jsme se rozhodli spojit také s oslavou povýšení Letovic na město. Letos to je dvaasedmdesát let,“ sdělil starosta Letovic Radek Procházka.

Petra Havlíková