Zběsile rychlá jízda, kvílení pneumatik uprostřed noci, hazardování s životem druhých i vlastním. V Blansku roste počet pirátů silnic. Ti se prohánějí po městě většinou v noci, kdy vysokou rychlostí projíždějí křižovatky. Agresivní řidiči se ale projevují i uprostřed bílého dne. Nedávno jednoho z nich dopadli policisté.

Horkou chvilku zažili v prvním zářijovém týdnu lidé cestující na trase Blansko – Brno. Ve dne vyrazil z Blanska agresivní řidič bílého Fiatu. Až do Brna jej ve voze pronásledovali blanenští strážníci. Řidič cestou dokonce ohrožoval jiná auta, která vytlačoval ze silnice.

„V Brně muž havaroval a pokusil se utéct. V současné době je ve vazbě,“ dokončil napínavý příběh mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek. Podle něj jde o dvaatřicetiletého muže, který usedl za volant pod vlivem návykové látky. „Je obviněný z dalších dvou trestných činů. Z maření výkonu úředního rozhodnutí a z toho, že řídil auto bez řidičského oprávnění,“ řekl Malášek.

Bezohledná jízda některých řidičů obtěžuje v noci v Blansku řadu lidí, kteří kvůli tomu nemohou spát. „Probouzí to všechny a lidé jsou naštvaní. Noční jezdci to berou smykem hlavně v zátočinách nebo na kruhovém objezdu,“ sdělil Michal Král, který bydlí v centru města. Policisty zatím nevolal. „Jiní lidé ale na tento problém už policisty upozorňovali,“ podotkl Král.

Muži zákona se snaží agresivní řidiče zpacifikovat. „Už mnoho jsme jich pokutovali. Většinou nás na ně upozorní Blanenští, něco máme vytipováno, někdy na tyto piráty narazí naše noční hlídky,“ uvedl šéf blanenské dopravní policie Jaroslav Řezníček. Pak následují scény jako z akčního filmu. Policisté pronásledují bezohledné řidiče v autě. „Většinou je naše vozy doženou,“ dodal Řezníček s tím, že piráti silnic řádí v ulicích města hlavně v noci. „Ve dne je jich méně, zamachrují si třeba na krátkém úseku cesty,“ podotkl šéf dopravních policistů.

Přistižení řidiči dostanou na místě blokovou pokutu do dvou tisíc korun. „Některé případy ale dále řeší správní orgány,“ doplnil Řezníček. Podle něj hazardující řidiči většinou nerespektují pravidlo přednosti jízdy či dodržování povolené rychlosti. Až dvoutisícovou pokutu musí ale zaplatit i v případě, že jejich auto zdobí různá vylepšení. „Mívají různé nepovolené úpravy na karoserii nebo ve světlech,“ přiblížil Řezníček.

O nebezpečných nočních jízdách ví i blanenský místostarosta Jindřich Král. „Mladí si často zkouší kaskadérské kousky na okružní křižovatce u galerie. Městští strážníci to tam mají za úkol hlídat, především o pátečních nocích,“ řekl Král.