Změnu k horšímu mohli Bořitovští, jejichž mobilním operátorem je T-Mobile, zaznamenat osmadvacátého dubna. „Tehdy jsme vypnuli náš vysílač nad Černou Horou a pustili sdílený vysílač umístěný v centru městyse," vysvětlila mluvčí společnosti T-Mobile Patricie Šedivá.

Vedení Bořitova se tak začalo problémem zabývat. „Lidé si na špatný signál stěžovali. Kontaktovali jsme proto společnost T-Mobile, ale sdělili nám, že vypnuli vysílač. My s tím tak bohužel nic nenaděláme," řekl starosta Bořitova Břetislav Tesař.

Důvodem jsou úspory. „Není vždy možné a ani nezbytné mít v dané lokalitě svůj vysílač, mnohdy to ani není ekonomicky udržitelné. Při plánování výstavby musíme vždy zohlednit návratnost nemalé investice, která se u jednoho vysílače pohybuje v řádech milionů korun. Hodnotíme náklady na pokrytí versus počet obyvatel," uvedla Šedivá.

Navíc terén v okolí Bořitova je podle ní značně kopcovitý a lesnatý. „Bořitov tak stojí stranou silného dosahu. V tuto chvíli nedokážeme předjímat další možné změny v intenzitě signálu. Na pokrývání se stále usilovně pracuje, jedná se však o dlouhodobější projekt," přiblížila.

Podle Tesaře tak bořitovským zákazníkům T-Mobilu nejspíš nezbude nic jiného než změna operátora.

Například v Deštné či Horním Smržově ale ani změna operátora lidem nepomůže. V obcích pořádně nefunguje ani jeden. „V části Rumberk není signál vůbec. V Deštné chytneme slabý signál u školy. O tom, že bychom mohli z mobilu volat z pohodlí domova, si můžeme nechat jen zdát, musíme hledat vyvýšená místa, abychom signál chytili," popsal starosta Deštné Tomáš Kraut.

S operátory se snažili situaci řešit. „Je tady ale členitý terén a je nás příliš málo na to, aby nám tady například postavili samostatný vysílač," řekl Kraut.

Podobná situace je například i v Horním Smržově. „Signál tu nemáme vůbec, volat musíme chodit například až k hranicím obce. Když mně, jako starostovi obce, například jihomoravští hasiči posílají varovné zprávy kvůli hrozícím povodním a dalším podobným věcem, tak pokud to pošlou v pátek odpoledne, kdy už jsem doma, tak mi ta SMS dojde v pondělí ráno, když jsem na cestě do práce," postěžoval si starosta Horního Smržova Petr Poláček.

I v Horním Smržově tak o možnosti zlepšení mobilního signálu s operátory jednali. „Nemají ale zájem to řešit, protože se jim to nevyplatí. Jsme malá obec," řekl Poláček.

To potvrdila například mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová. Problém je podle ní s členitostí terénu. „Pokrytí těchto oblastí lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou zde neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic, proto je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat dlouhé elektropřípojky a přístupové cesty. Návratnost těchto investic je ale mizivá. Vzhledem k nákladnosti investice je posilování signálu otázkou dlouhodobého plánování," uvedla.