Dělníci právě odstraňují nepůvodní stropy, které prostory zmenšovaly. „To pozvednutí celkově hodně prospělo. Při odstraňování stropu se navíc objevily i ozdobné plastiky a výmalby stropu původního,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Nyní s památkáři řeší, nakolik jsou tyto objevy vzácné. „Podle toho se rozhodne, co s nimi dál. Vypadá to ale, že zrestaurujeme jen určitou plochu a zbytek opravíme a nalíčíme podle původního záměru,“ doplnila Vítková.

Místostarostka také tvrdí, že v muzeu na Hradní ulici je nyní vzdušnější prostor. „Odstranili jsme totiž i příčky, které tam byly ještě z dob, kdy v budově sídlila lesní správa a později komunální služby. To budově prospělo,“ přiblížila Vítková.

Opravy a vybavení muzea budou stát více než šest milionů korun. Jen na dva miliony totiž přijde vybudování výtahu z přízemí až na půdu. „Peníze na výtah jsme získali z ministerstva kultury díky projektu Mobilita,“ doplnila místostarostka. Výtah jednotlivá patra propojí, což bude pohodlnější pro návštěvníky i při manipulování zaměstnanců s exponáty.

Projektanti společně s památkáři museli pečlivě zvážit, kde mohou výtahovou šachtu v historické budově postavit. Kromě tří návrhů uvnitř muzea měli i možnost postavit ji venku. „Nakonec ale vyhrála jedna z vnitřních variant,“ doplnila Vítková.

Stavební práce v muzeu budou hotové zhruba v únoru a výtah pak do konce března. Dalšího téměř půl roku má muzeum vyhrazené na obnovení expozic včetně doplnění nového vybavení muzea, jako jsou skříně či stoly.