Spolu s dalšími členy sdružení Horizont se proto rozhodl tyto dřeviny do přírody vrátit. „Letos chceme vysadit sto stromů v Moravském krasu. Věřím však, že jich nakonec bude ještě mnohem víc,“ přiblížil Špíšek.

Dodal, že do projektu plánuje zapojit co nejvíc nadšenců. „Chceme, aby si lidé našli vztah k přírodě. Když strom sami zasadí, půjdou okolo a uvidí, že není v pořádku, budou se o něj chtít postarat,“ dodal.

První jabloňový sad založí dobrovolníci tento pátek v Nových Dvorech. V plánu je také výsadba ovocných stromů v Habrůvce, Obůrce, Josefovském údolí, Březině, Rudici a Krásensku na Vyškovsku.

Pro zájemce sdružení nachystá workshopy, jak se o stromy starat či jakou vybrat odrůdu. Uvítá také náměty na místa výsadby. „Přijde mi to jako skvělý nápad. Když lidé sami stromy zasadí, uvědomí si pak třeba jejich důležitost pro naše životy,“ řekla Anna Nevídalová z Bílovic nad Svitavou. Uvažuje, že se akce zúčastní.

Projekt je již druhým rokem součástí festivalu Rajbas, který bývá koncem listopadu. Letos v programu přibude i výstava a workshop Strom v krajině Moravského krasu. (nov)