Na začátku velkolepého díla, které nyní čítá několik stovek figurek lidí i zvířat a jednapadesát domků, byl jen mlýn a několik figurek, které Miroslav Mužík vyrobil pro nejmladšího syna. „První dílec vesničky jsem vyrobil pro svého malého syna, aby se měl na co koukat,“ vysvětluje. Dřevěná vesnička se však brzy začala rozrůstat a práce na ní stále ještě nejsou u konce. „Ve vesničce by měl přibýt pivovar,“ popisuje Mužík. „Desku na něj už mám připravenou, oslovil jsem čtyři pivovary a čekám, jestli mi dodají dobové obrázky z osmnáctého či devatenáctého století, podle kterých bych pak pivovar zhotovil,“ plánuje.

Kromě toho se jednotlivé domky či jeskyně betlému dočkají osvětlení, aby návštěvníci viděli i dovnitř, na vybavení. Do vesničky by měly přibývat i další figurky. Autor doufá, že jednou by jich model mohl mít na dva tisíce, z nichž celých osm set by se pohybovalo.

Dětem, které se na vesničku přijdou podívat, nebrání pan Mužík ani v tom, aby na vyřezané postavičky sahaly. A to i přesto, že je tak dětské ručky často poškodí a figurky musí na opravu. „Něco je polámané, ale to se všechno spraví. Kdyby děti měly stát metr a půl daleko a jen se dívat, nemělo by to smysl,“ vysvětluje tolerantní autor modelu.

Jak dlouho trvá vyrobit jednu figurku, nedokáže zručný muž určit. „Dělám vždy více figurek najednou. Nejprve dělám třeba hlavičky, ty jsou ze sádry, pak zase třeba šiji oblečení,“ popisuje. Celkově práci na modelu vesnice věnoval její autor už téměř třiadvacet tisíc hodin. Betlém, který dominuje celé jedné stěně výstavní místnosti, však stihl za neuvěřitelných devadesát nocí. Sice ještě není celý rozpohybovaný, ale právě proto se mu autor díla v tuto chvíli věnuje nejvíc. „Myslím si, že do konce prázdnin už možná pojede celý,“ říká a vysvětluje, že by před Vánocemi rád uspořádal slavnostní zahájení rozpohybovaného betlému, kam by chtěl pozvat mimo jiné i starostku Blanska.

O Moravskou vesničku je velký zájem. Přijeli se na ni podívat lidé až z Karlových Varů či z Polska. Pan Mužík dokonce dostal nabídku na odkoupení díla. „Zatím ale nic prodávat nehodlám,“ uzavírá.

ILONA DOBROVOLNÁ