Tak uvažuje mnoho lidí na Blanensku, kteří stojí před rozhodnutím, jestli koupit byt v paneláku, ve městě nebo si postavit rodinný dům na vesnici. Zatímco vesnice na Blanensku se stále rozrůstají, matriky ve městech zaznamenávají už léta stejný počet obyvatel. V Blansku dokonce v minulém roce odškrtli dvojnásobný počet odstěhovaných oproti těm, kteří se ve městě vloni rozhodli bydlet.

„Z města Blanska se v roce 2009 odstěhovalo zhruba čtyři sta lidí, zatímco nový domov zde našly asi jen dvě stovky obyvatel,“ potvrdila blanenská starostka Jaroslava Králová.

Podle starostky je ztráta několika desítek lidí z Blanska dána hlavně tím, že se vloni ve městě moc nestavělo. „V minulém roce také vzhledem k hospodářské krizi nedošlo k žádné velké výstavbě, což se muselo odrazit i na počtu obyvatel. Přímo v centru Blanska pro stavby ani není místo. Někteří lidé se proto rozhodnou k bydlení někde v okolních vesnicích,“ doplnila Králová.

Chybí pozemky

Její slova potvrzuje i vedoucí blanenského Stavebního úřadu Jiří Kouřil. „Přímo na území Blanska chybí pozemky, na kterých by si lidé mohli postavit rodinný dům. Centrum města spíš nabízí plochy pro větší zástavby, například pro sídliště nebo pro rekonstrukce už stávajících domů,“ vysvětlil Kouřil.

Přes nižší počet lidí, kteří mají letos v občance zapsáno jako trvalé bydliště Blansko, evidují na územním obvodu města už dobrých pět let zhruba jedenadvacet tisíc obyvatel. „Největší nárůst lidí v Blansku a v jeho přilehlých částech jsme zaznamenali asi před pěti lety. V této době se tu totiž vystavělo hodně nových bytových jednotek a také město Blansko nechalo zkolaudovat sídliště Písečná a Zborovce. Tehdy jsme se dostali nad jedenadvacet tisíc a na nich se stále držíme,“ přiblížil místostarosta Blanska Jindřich Král.

Stejně jako v Blansku, ani v Boskovicích nezaznamenali v minulém roce nějaký zásadní nárůst obyvatelstva.

„V roce 2009 se na Boskovicko přistěhovalo asi o padesát lidí víc, než se odstěhovalo. To se v celkovém počtu úplně ztratí,“ informovala vedoucí Odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Boskovicích Iva Močičková.

Přestože Letovice oproti Blansku lákají na nové byty i na stavební pozemky, lidi se ani tam v loňském roce moc nehrnuli. „Ještě nemáme vypočítané přesné číslo, ale vypadá to, že v Letovicích v roce 2009 žilo méně lidí než v roce 2008. Stále se ale držíme těsně pod sedmi tisíci obyvatel,“ uvedla Helena Bušová ze Sociálního odboru Městského úřadu v Letovicích.

Podle letovického starosty Radka Procházky může být ztráta obyvatel způsobena nedostatek pracovních příležitostí. „I když město nabízí dost možností k bydlení, pokud zde lidi nenajdou práci, tak samozřejmě hledají jinde,“ řekl Procházka.