„Háčkovaný betlém tvoří malé, asi šest centimetrů vysoké postavičky vyrobené z příze. Vyrobím jich šest nebo sedm. Už mám hotové i dvě ovečky a jednoho anděla," říká Eva Šikulová, která v Boskovicích žije už třicet let. Ráda by do betlému přidala i figurky oslíka a kravičky, ale nejprve musí vymyslet, jakým způsobem je vyrobí. Součástí betléma nebudou žádné budovy. „Možná ale vyrobím drobné jesle. Z nějakých klacíků, ještě to musím naplánovat," dodává.

Výstava netradičních vánočních ozdob začíná v Muzeu Boskovicka čtvrtého prosince. Eva Šikulová naplánovala čtyři úterní sezení, kde chtěla háčkování betléma předvést i ostatním zájemcům. „Nakonec ale chodí jenom jedna paní. I přesto, že byl o program velký zájem. Háčkování betléma totiž není pro úplné začátečníky. Je to, jak se říká, piplačka," domnívá se Šikulová.

Při výrobě postavičky nejdříve vyrobí tělo a hlavu. „Na tělo figurky stačí uháčkovat malý kužel, na hlavu zase kuličku. To poslouží jako základ. Dál už záleží, kterou postavu znázorňujete. Třeba u tří králů jsem háčkovala turbany a dárky pro Ježíška," uzavírá Šikulová.

ONDŘEJ EKL