Pomůžou jim v tom sněhová děla a tyče. V olešnickém ski areálu rozjedou vleky už příští týden. V tom hořickém ještě neví, zda raději nepočkají až na sníh přírodní. Loni totiž sníh vyráběli z pitné vody a to je stálo hodně peněz.

„U nás je to složité. Loni jsme hodně prodělali na výrobě umělého sněhu, na který jsme využívali pitnou vodu,“ vysvětlil správce Ski areálu Hořice Leoš Magda. Umělý sníh je stál půl milionu korun, na vstupném však vydělali jen sto čtyřicet tisíc.

Proto se letos rozhodli, že vodu budou brát z pramene, který teče na Starém Blansku. „Ideální by bylo, kdyby konečně napadl sníh. Uměle zasněžovat se chystáme co nejméně,“ potvrdil Magda. Podle něj sice plánují dokoupit další sněžné dělo, ale až v příštím roce.

Provozovatel vleku v Hodoníně u Kunštátu Josef Kšica doufá, že brzy nasněží. Pokud ne, spustí sněžná děla. „Otevřít chceme určitě před Vánocemi, nejlépe dvacátého prosince. Pokud do té doby nenasněží, rozjedeme sněžná děla,“ uvedl Kšica s tím, že vodu pro dvě sněžná děla a dvě tyče berou Hodonínští z tamního potoka.

Nedočkaví lyžaři už se mohou těšit do Olešnice. V tamním ski areálu plánují otevřít příští týden. „Máme už jednu třetinu potřebného sněhu. Zatím leží jen na hromadách, kdyby náhodou přišla obleva, ale jsme nachystaní je po neděli rozhrnout a upravit pro lyžaře,“ ujistil správce areálu Pavel Hlaváček. Na přírodní sníh se podle jeho slov nedá spoléhat. „Sníh vyrábíme pomocí osmi děl a čtyř tyčí, což je maximum, které si můžeme kvůli množství elektřiny a vody z rybníka dovolit,“ vysvětlil Hlaváček.

Karneval na sněhu

Ski areál v Olešnici v sezóně denně navštíví i tisíce lidí. „Vlek sveze patnáct set lidí za hodinu a když je dobrý den, jede od rána do večera,“ uvedl Hlaváček. Podle něj lyžaře žádné velké změny tento rok nečekají. „Opět chystáme akce typu karneval, den s rádiem Kiss Hády a jiný zábavný program. Samozřejmostí je u nás večerní lyžování a provoz na Štědrý den i o Silvestru,“ řekl Hlaváček.

Jedinou změnu pocítí maminky s jejich dětmi. Pro ně se totiž vylepšuje zázemí oblíbené lyžařské školky. „Na letošní sezónu už se moc těšíme. Tříletému synovi jsme sehnali lyže, tak uvidíme, jak mu to půjde. V Olešnici to vypadalo, že mají s učením dětí zkušenosti. On se něco naučí a my velcí se půjdeme bavit na svah,“ uvedla třiatřicetiletá Kateřina Hebelková. Učit děti hodlají i v Hořicích, kde každoročně funguje takzvaná Tygří školka. „Když nic jiného, školku uspořádáme stoprocentně,“ slíbil správce Magda.

V Hodoníně zase sází na lyžařské závody. „Konat se tu budou krajské závody lyžařských oddílů a v únoru Rampouch cup a Obří slalom. Poslední dvě akce jsou přístupné veřejnosti, přihlásit se může kdokoliv,“ dodal Kšica.

Zalyžovat si lidé můžou i v Hlubokém u Kunštátu. Vlek se tam rozjede ale jen tehdy, pokud nasněží. „Loni jsme měli zavřeno kvůli tomu, že bylo málo sněhu. Umělý nevyrábíme, takže jsme závislí na přírodě,“ sdělil předseda sdružení lyžařů v Kunštátě Pavel Hájek.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ