Lednovému kácení stromů starých přes sto let poblíž lysického zámku předcházel znalecký posudek odborníka, kterého si najalo vedení městyse. „Vypracování dokumentu s jeho razítkem nás stálo nemalé peníze. A já nevidím jediný důvod, proč bychom jeho názoru neměli věřit," prohlásil lysický starosta Luděk Baláč.

Kastelánka tamního zámku Martina Medková Rudolfová však s takovým postupem kategoricky nesouhlasí. „Radnice zvolila nejjednodušší a příliš razantní řešení. Na základě jediného posudku. Nechápu, jak mohl najatý znalec nepoznat, že stromy v aleji byly nedávno ošetřené. Nehledě na to, že nevzal v potaz osud brouků nebo netopýrů," poznamenala Medková.

Akce šla mimo vedení zámku. „Alej není na našem území. Asi před šesti lety jsme se pokusili ji zahrnout do ochranného pásma kolem národní kulturní památky, ale neuspěli jsme. Proto jsme teď nedokázali žádným způsobem zasáhnout. Odešel kus historie. Nedovedu si vysvětlit proč," posteskla si kastelánka.

Podle Baláče byl důvod jednoduchý. „Dva stromy v nedávné době spadly a dalším hrozilo to samé. Bez přehánění proto ohrožovaly životy lidí. Kolem vede frekventovaná cesta a my jsme si nemohli dovolit riskovat. Vždycky se najdou lidé, kteří se na věc dívají z jiné strany, ale my si za svým rozhodnutím stojíme," říká jednoznačně starosta.

Poškozené kořeny

Medková považuje takové úvahy za přehnané. „Šlo pouze o jedinou starou lípu, která se vyvrátila ke konci léta loňského roku. Důvodem byly práce v její blízkosti, které jí nevratně poškodily kořenový systém," je si jistá kastelánka lysického zámku.

Případ začali vyšetřovat zástupci České inspekce životního prostředí. „Zatím to řešíme pouze jako podnět, ale správní řízení určitě zahájíme. Jen ještě není jisté, s kým konkrétně. Předcházet tomu budou i výslechy svědků. Určitě už však víme, že v Lysicích byl porušen zákon," sdělil vedoucí brněnského oddělení ochrany přírody a krajiny Vítězslav Polách.

Starosta Lysic slíbil, že kácení v podobném rozsahu v blízké době nehrozí. V březnu prý pracovníci městyse nové stromy dokonce vysadí. Někteří obyvatelé se však chtějí pojistit a prohlásit další aleje za chráněné.

V této souvislosti oslovili neziskovou organizaci Arnika. „V našich silách není jakýkoli strom za chráněný prohlásit. Snažili jsme se však lidem z Lysic pomoci radami a konzultacemi. Pokud se na nás znovu obrátí, rádi je podpoříme účastí na potřebných jednáních. Jestliže bylo kácení v rozporu se zákonem, musí být zodpovědné osoby potrestány," řekla Marcela Klemensová z Arniky.

Záměr nespokojených obyvatel už doputoval na boskovickou radnici. „Jsme připravení zahájit správní řízení o vyhlášení památných stromů, ale může to trvat až dva měsíce. Na řadě je šetření, při kterém ověříme jejich vzhled a zdraví. Některé lípy už dokonce určitým způsobem chráněné jsou. Ale předpokládám, že na všechny stromy se ochrana vztahovat nebude," konstatovala referentka ochrany přírody Lucie Chloupková.