Zbývá vyměnit okna a dveře na společenském centru, to je domluveno na první říjnový týden. „Zatím už se začalo se zateplováním po stranách, kde okna nejsou. Dům je podsklepený, proto je potřeba odkopat zem až na úroveň nejnižší podlahy a obložit zdi styrodurem. Izolaci si vyžádaly i půdy uvnitř, jak ukázal tepelný audit. A stihnout chceme i obě fasády," řekl Veselý.

Obecní úřad se dočká hnědé v kombinaci s okrovou, o barvě společenského centra ještě rozhodnuto není, ale uvažuje se o oranžové nebo pískové.

A kolik budou opravy stát? „Nabídka vítězné firmy je tři miliony šest set tisíc korun. Při tom na každou z budov připadá zhruba polovina z částky. Z obecního rozpočtu zaplatíme asi milion, sedmdesát procent z částky pokryjí dotační peníze z fondu životního prostředí," uvedl dále Veselý. Upřesnil, že konkrétní smlouvy schvalovali předevčírem na zasedání zastupitelstva.

Obě stavby hodně pamatují, nesplňovaly tepelné a technické požadavky, proto postupně procházejí opravou. Střešní krytinu obec nechala na úřadě vyměnit před osmi lety, na druhé budově už před deseti. „Společenské centrum využívá starou školu ze začátku minulého století," začal historii jednoho z domů rozvíjet starosta.

„Když přestala fungovat jednotřídka, vystřídala ji mateřská škola. Z nedostatku dětí však ukončila provoz i ta a prostory nějakou dobu využívali podnikatelé. Po nich však zůstala škola nevyužitá, chátrala a objevila se i dřevomorka. Opravy byly nutné. Od roku 2012 funguje hospoda, o rok později jsme tam otevřeli knihovnu a loni posilovnu," dodal Veselý. (vyv)