Ani více než devadesát let po skončení prvního světového válečného konfliktu se nikdo v Letovicích nedozví, kdo z města byl jeho obětí. Právě tato skutečnost se stala důvodem, proč radní začali o zbudování památníku přemýšlet. „Pomník obětem první světové války ve městě chybí, proto bychom byli rádi, kdyby zde vznikl,“ vysvětlil starosta města Radek Procházka.

Místo upomínající na oběti umučené za druhé světové války se již v Letovicích nachází. Kdy ho ve městě doplní památník, který lidem připomene padlé v první světové válce, není dosud rozhodnuto. Celý nápad na vystavění nového pietního místa je totiž teprve v zárodku. Stejně tak není ještě úplně jasné, kde by měl památník stát, ani jak přesně by měl vypadat. „Máme zatím jen takovou ideu. Teď s kulturní komisí projednáváme podobu pomníku a hledáme vhodné místo, na kterém by mohl být zbudován,“ uvedl Procházka.

Podle představy radních by na pomníku určitě měla být uvedena jména všech Letovických, kteří za první světové války padli. „V první světové válce padlo celkem padesát obyvatel Letovic. Ti by měli být na pomníku vyjmenováni,“ popsal Procházka a dodal, že se radní pokusí získat na zbudování památníku dotace.

Ilona Dobrovolná