A ještě bych chtěla tam ty oplatky. A víte co, přikrájejte mi tak dvacet deka vysočiny. A přišly ty dietní párky?

Podobnou situaci už lidé na Blanensku často nezažijí. Nákup u pultu, kdy obchodník podává jmenované zboží, se pro ně stává pomalu nostalgií. Tradiční malé vesnické obchůdky stále více ve městech na Blanensku nahrazují supermarkety.

Nový Penny Market otevřou v pátek v Letovicích. Podle tamního starosty Radka Procházky to Letovičtí uvítají s radostí. „O stavbu nového supermarketu usilujeme už aspoň dva a půl roku. Podle ankety o něj lidé projevili jednoznačně zájem,“ informoval Procházka.

V Letovicích lidé můžou utišit nákupní horečku zatím jen v Albertu. Ten však stojí v centru města a proto zaparkovat u něj není právě snadné. Supermarket s velkým parkovištěm, kam by si Letovičtí mohli zajet nakoupit, v jejich městě doposud chyběl. Penny Marketem se však zřejmě nárůst supermarketů v Letovicích nezastaví. Časem k nim možná přibude i Billa.

„Firmě, který patří pozemek, na kterém vyrostl Penny Market, patří i vedlejší stavební plocha. Pokud vím, tak uvažovali, že by na něm postavili ještě Billu,“ doplnil Radek Procházka. Ze zrušení tradičních malých letovických obchůdků starosta strach nemá. „Je možné, že lidé budou teď víc vyhledávat levnější potraviny v supermarketu. Na věc se ale musíme dívat dvěma pohledy, co je výhodné pro obchodníky, nemusí být zároveň výhodné i pro lidi,“ dodal Procházka.

Supermarket chystají i v Adamově

O novém supermarketu uvažují i v Adamově. V prostorách bývalého Fučíkova kulturního domu tam má stát velké polyfunkční centrum. Kromě pobočky České pošty a sportovních zařízení by tu Adamovští měli i chodit nakupovat do supermarketu. Kdy to však bude, není zatím jisté.

Stavba centra se zřejmě protáhne. „Dohodli jsme se se společností Ahold, že v centru bude stát jejich supermarket Albert. Ovšem koncem února nám zástupci společnosti řekli, že kvůli ekonomické krizi prozatím pozastavili další rozšiřování svých poboček,“ vysvětlil příčiny zdržení Jiří Ondráček, jednatel poběžovické firmy Avus, která stavbu nového centra připravuje.

Kdy se očekávané centrum začne doopravdy stavět, teď závisí především na jednání zástupců Avusu s řetězci supermarketů. „Nechtěli jsme čekat, proto jsme začali hledat jiný supermarket než původně dohodnutý Albert. Zatím nejblíže k dohodě máme se zástupci řetězce Tesco,“ doplnil Ondráček.

Supermarket prozatím chybí v turistickém městysu Jedovnice. Podle tamního starosty Jaroslava Šíbla je to škoda. „Myslím si, že supermarket by se tu uživil. Nenakupovali by v něm totiž jen Jedovničtí ale i lidé z okolních obcí,“ řekl Šíbl.

Zato Blansko se stalo pro milovníky plných dlouhých regálů doslova rájem. Během pár let tam postavily potravinové řetězce šest supermarketů.

Což na dvacetitisícové město představuje přibližně tři tisíce lidí na jeden velký obchod s potravinami. Podle blanenské starostky Jaroslavy Králové je značný počet supermarketů dán hlavně rozložením města. „Blansko totiž nemá žádné centrální náměstí ani typické městské uličky, ve kterých by mohly malé obchůdky stát. Možná právě proto tu za poslední léta přibylo tolik supermarketů. Je to škoda, menší specializované obchody by ve městě vytvořily příjemnější a živější atmosféru,“ míní Králová.

Většina ze supermarketů v Blansku vyrostla na pozemcích, které nepatří městu. „Obchody jsou postavené především na soukromých pozemcích. Jejich výstavbě jsme proto jako zastupitelé města ani nemohli zabránit,“ doplnila Králová.

Z Blanska tak téměř vymizely tradiční specializované obchůdky. Před nedávnem se zavřela například masna stávající mnoho let na Wankelově náměstí. Podle blanenské starostky však lidé většinou supermarkety ve městě vidí rádi.

„Velké obchody si navzájem konkurují, což je nutí držet ceny při zemi. Blanenští i lidé z okolních vsí si tak můžou v Blansku vybírat za lepší ceny,“ dodala Králová.

Oproti Blansku boskovické uličky k nákupu v malých obchůdcích přímo vybízejí. Ve městě proto stojí supermarkety jen tři. O stavbě nákupního centra tam ale také uvažují. „Město se snaží dlouhodobě vybudovat větší supermarket, který by nabízel pestřejší sortiment zboží. V současnosti o něm probíhají jednání,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.