Na betonové podzemní úkryty či muniční sklady obehnané dráty mohou narazit lidé při procházce Blanenskem. Většinu takových vojenských staveb ministerstvo obrany prodalo. Nyní mu zbyl pouze muniční sklad u Vavřince. Další čtyři kryty, které by mohly být připraveny pro bojové účely, jsou zakonzervovány v Šošůvce, Rudce u Kunštátu, Žernovníku či na Kořenci.

Kromě těchto čtyř ženijních krytů o velikosti šest krát tři metry zůstaly ministerstvu obrany už jen muniční sklady blízko veselické rozhledny. „V současné době vlastníme část muničního skladu Blansko – Vavřinec. Čtyři betonové podzemní kryty jsou v dobrém stavu, zakonzervovány a dosud jsme nerozhodli, jak s nimi dál naložit, “ přiblížil za ministerstvo Jiří Caletka. Tyto vojenské stavby nejsou podle něj na Blanensku jediné. „Ostatní stavby byly v minulosti převedeny na obec Unín, Senetářov a tři budovy civilní obrany na ministerstvo vnitra. U Vavřince leží ještě školící a výcvikové zařízení, které jsme loni prodali,“ uvedl Caletka.

Kryt jako sklad brambor

Ženijní kryt se nachází nad Kořencem ve směru na Štěpánov. Je dokonce volně přístupný lidem. „Jeden pán si tam dříve uskladňoval brambory. Nyní kryt využitý není. Po revoluci odtud armáda vystěhovala své věci a nabídla jej obci bezúplatným převodem do majetku. Ta nebyla pro,“ sdělil kořenecký starosta Miroslav Zemánek s tím, že kryt leží na cizím pozemku, takže by s ním byly problémy.

Další takový vybetonovaný prostor stával v Šošůvce. „V atomovém krytě byla jedna dobře zabezpečená místnost. Do ní vedly troje těsnící vrata. Měla i vlastní ventilaci. Nyní se do ní nikdo nedostane,“ řekl starosta Šošůvky Stanislav Šindelka. Před zhruba pěti lety totiž byl vstup do krytu z bezpečnostních důvodů zasypán.

Poblíž veselické rozhledny mohou výletníci narazit na budovy bývalé roty. Tvrdí to starosta Vavřince, pod který Veselice patří, Miloslav Novotný. „Bývalá rota nyní patří Salmům, kteří se o ni starají. Stojí tam plechový hangár a zděná budova, ze které udělali rekreační středisko. Menší stavby slouží jako sklady,“ popsal Novotný. O jeden kilometr dál leží muniční sklady. Uvnitř jsou tři velké haly a menší dům, kde přespávali vojáci. Novotný vzpomene i na stavby umístěné napůl v zemi. „Do areálu se člověk nedostane. Je ve vlastnictví státu a slouží jako sklad, ovšem ne armádního materiálu,“ podotkl. Vojenské budovy Vavřinec ani Veselici nijak neovlivňují. „Není to majetek obce a stavby navíc neleží mezi domy, ale v lese,“ vysvětlil Novotný.

Středisko civilní obrany získali do majetku před lety Senetářoští. Nyní tam budují průmyslovou zónu. „Areál sloužil jako garáže a sklad. Nepocházel až ze čtyřicátých let, nebyl zchátralý. Přesto jej opravujeme,“ sdělila senetářovská starostka Jana Sedláková s tím, že za posledních osm let se tam podařilo vyměnit vrata a okna či opravit střechu. Na tyto opravy získalo vedení obce peníze z dotačního programu Vrácené vojenské areály. Jednu z budov prodalo.

V Blansku zbyly pouze dva úkryty civilní obrany. Tvrdí to Marie Valášková z blanenské kanceláře tajemníka. „Jeden se nachází v budově úřadu na náměstí Republiky, další v nemocnici. Jsou tam tlakové dveře a zařízení, které dokáže čistit vzduch. V případě nebezpečí by však bylo potřeba udělat ještě technické úpravy,“ řekla Valášková. Na Starém Blansku podle ní dříve stála i pozorovatelna, která vznikla v dobách civilní obrany. „Ta ale není v majetku města, netuším v jakém je stavu,“ dodala.