Stále více lidí na Blanensku nemá práci. Zatímco ke konci prosince loňského roku se zaregistrovalo na Úřad práce Blansko tři tisíce pět set třicet pět nezaměstnaných, ke konci ledna se jejich počet vyšplhal až na číslo čtyři tisíce dvě stě dva. Míra nezaměstnanosti v regionu tak stoupla o jedno a půl procenta.

Konec loňského roku znamenal pro mnoho lidí na Blanensku ztrátu zaměstnání. Nárůst počtu nezaměstnaných potvrdil zástupce ředitelky blanenského úřadu práce Jiří Dvořák. „Počet lidí, kteří na Blanensku přišli o práci, se po Novém roce zvýšil. Ke konci prosince se míra nezaměstnanosti na Blanensku pohybovala na hranici šesti a půl procenta. Na přelomu ledna a února už ale byla na osmi procentech,“ uvedl.

Podle něj jsou vysoká čísla výsledkem hromadných propouštění, která Blanensko postihla koncem minulého roku. „Propouštění zaměstnanců nám vedení firem hlásila už loni. Proto u nás v lednu došlo k takovému masivnímu nárůstu nezaměstnaných, evidovali jsme totiž lidi z těchto firem. Nejednalo se ale o propouštění velkého počtu pracovníků z jedné firmy,“ vysvětlil s tím, že největší počet nezaměstnaných z jednoho podniku představoval osmnáct lidí.

Ten také dodal, že v lednu poklesla i nabídka pracovních míst. „V poslední době nenabízíme tolik pracovních příležitostí jako v minulých měsících. Třeba před rokem jsme měli přes tisíc volných pracovních míst, v současné době nabízíme tři sta deset pracovních pozic,“ dodal Dvořák s tím, že není možné zhodnotit, o jaké pracovní síly je v současnosti největší zájem. „Obecně to nelze říct. Přichází k nám lidé například z průmyslu, ale i zemědělství. Profese jsou různé a požadavky taky,“ dodal.

Úřad práce chce vyjít lidem vstříc

Leden se tak v historii blanenského úřadu práce zapíše k těm horším měsícům. Výhledově bude ale podle slov Jiřího Dvořáka lépe. „Domníváme se, že například v únoru by míra nezaměstnanosti už nemusela růst tak výrazně. Leden byl zatím největší skok,“ dodal.
Pokud ovšem bude třeba, otevřou v blanenském úřadě práce i o sobotách. „Chceme lidem vyjít maximálně vstříc. Jestliže bude situace i nadále problematická a lidí bez práce přibývat, otevřeme i v sobotu,“ dodal.

Zaměstnanci úřadu práce přijímali například propuštěné z blanenské firmy Apos. „Naposledy jsme propouštěli během ledna. Teď už žádné dramatické změny nechystáme. Chceme mít v naší firmě čtyři sta dvacet zaměstnanců,“ řekl Oldřich Jachan za firmu Apos, která v minulém roce zaměstnávala pět set sedmdesát lidí.

Od Nového roku ukončila svoji činnost boskovická firma H&P Poly–Tech, která sídlila v boskovické Minervě a vyráběla pro ni stroje. „Celosvětová krize se začala projevovat i u Minervy. Koncem roku Minerva kvůli krizi přehodnotila plán zakázek. Což se dotklo i firmy Poly–Tech,“ popsal případ zkrachovalé firmy advokát Vladimír Štekl.

#nahled|https://g.denik.cz/50/5a/0210_infografika_nezamestnanost_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/5a/0210_infografika_nezamestnanost.jpg|Jak se měnila míra nezaměstnanosti v Brně a na jižní Moravě.#