Rekonstrukce kulturního domu by stála asi šest milionů korun. „Na to v rozpočtu nemáme peníze. Tak ho opravujeme po menších částech. Zástupci místní občanské aktivity mají o prostory zájem a s opravami pomáhají. Chtějí tam pořádat kulturní akce, za kterými musejí často jezdit do centra Blanska," řekl vedoucí odboru komunální údržby na blanenské radnici Petr Rizner. Opravy zatím stály město několik set tisíc korun.

V návrhu rozpočtu pro příští rok počítají Blanenští s částkou půl milionu na další rekonstrukci budovy. „Zatím je opravená část přízemí budovy. V ní je místnost, kterou nyní využijí pro své aktivity zájmové kroužky pro děti," upřesnil Rizner.

Sídl2601229o knihovny

Do nových prostor se přesune také pobočka blanenské městské knihovny, která dosud v Lažánkách sídlí v penzionu U Ježků. „V opraveném kulturním domě bude časem větší prostor a větší pohyb lidí. A pro knihovnu tím pádem lepší zázemí. A také bude víc na očích. Řada místních podle mě totiž ani neví, že v Lažánkách pobočka knihovny je," řekl ředitel Městské knihovny Blansko Pavel Přikryl.

V příštích letech se mají dělníci pustit do opravy hlavního sálu. Klíčové bude také vytápění. To však nebude hned. „Kdy se opraví hlavní sál, je těžké odhadnout. Je to o penězích," dodal blanenský úředník Petr Rizner.

V minulosti byla v kulturním domě horolezecká stěna, hřiště na squash nebo bowling. Ale také sklad krbových kamen. Budova, která patří městu, však časem začala chátrat.