Přípravy nové stezky pro chodce a cyklisty trvaly asi dva roky. „Nejprve jsme museli vyřídit všechny administrativní záležitosti, které zaberou nejvíce času. Se samotnou stavbou jsme začali letos začátkem září," vysvětlil starosta Lažan Vlastislav Hemzal.

Slavnostního otevření asfaltové stezky se Lažanští dočkali devatenáctého října. „Akci si nenechalo ujít asi sto padesát obyvatel Lažan," popsal starosta.

Vyasfaltovaný úsek stezky je sedm set metrů dlouhý a tři metry široký. „Vede údolím podél potoka Lažánky od Lažan směrem na obec Skalička, což už je okres Brno-venkov. Stezka navazuje na takzvanou zpevněnou zemědělskou cestu, což sice není cyklostezka, ale je také vyasfaltovaná," vysvětlil Hemzal.

Podle něj se novým úsekem propojil sportovní okruh kolem Brna. „Dříve tam totiž byla jen nezpevněná bahnitá cesta, po které bylo možné na kole projet jen za sucha. Nyní tak cyklisté mohou jet z Brna přes Bílovice na Adamov, kolem Svitavy pod Nový hrad, po staré silnici se dostanou do Šebrova, z Šebrova do Lipůvky a s Lipůvkou už propojení cyklostezkou jsme. Od nás se pak dostanou novou stezkou do Skaličky, potom na Tišnov a zpátky do Brna," popsal Hemzal.

Stezka Lažanským poslouží jako nová klidová zóna. „Nyní tam mohou například i maminky s kočárky," dodal lažanský starosta.