"Kapacita mateřské školy nestačí, již asi pět let máme větší poptávku než nabídku. Loni požádalo o místo ve školce osmapadesát rodičů, ale vyhověli jsme jen čtyřiceti z nich. Osmnáct dětí jsme museli odmítnout. Byly mezi nimi i ty, kterým již byly tři roky. Mrzelo nás to, ale bohužel jsou populačně silné ročníky," uvedl ředitel kunštátské základní a mateřské školy Vratislav Sedlák.

Nyní se ale rodiče, jejichž děti se do školky nedostaly, mohou radovat. Nová třída mateřinky již od prvního března vznikne v ulici Zahradní. V prostorách po bývalé firemní školce, která bude v provozu už jen do konce února. Fungovala tři roky. „Majitelka již nedostane dotace, a tak se jí to nevyplatí. Zastupitelé se proto rozhodli třídu pronajmout a školka bude dále pokračovat jako státní. V opačném případě by děti, které ji navštěvovaly, neměly kam jít. A to jsme nechtěli dopustit," vysvětlil Sedlák.

Do mateřské školy v Kunštátě nyní dochází sto šest dětí, po úpravách pojme o šestadvacet dětí více. „Nabídli jsme místo všem dětem, které jsme museli odmítnout," upřesnil ředitel školy.

Vedení města ve třídě nechalo udělat několik úprav. „Abychom splnili hygienické normy, předělali jsme jedno umyvadlo a sociální zařízení. A vyměnili jsme stropní osvětlení. Sklepní prostory jsme pozměnily na skladovací tak, aby vyhovovaly potřebám školy," přiblížil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Zatím ale není jisté, jestli budou děti navštěvovat třídu i v září. „Na ministerstvo školství jsme podali žádost o dotaci na přístavbu mateřské školy. Čekáme na odpověď a pak se rozhodneme, co dál. Kapacitu mateřinky každopádně navýšit musíme," doplnil Wetter.