Kdy: dnes od 11.00 až neděle 18.00
Kde: centrum Ivančic na Brněnsku
Za kolik: v pátek je vstup zdarma, v sobotu a neděli dospělý 150 korun, student a důchodce 120 korun, rodinné vstupné 350 korun.

Kuchaři připraví chřest na několik způsobů. „Lidé si mohou vychutnat třeba kachní prsa s chřestovou nádivkou, smažený chřest, smetanovou zmrzlinu s chřestem nebo chřestový cheesecake,“ vyjmenovala za pořadatele Magdalena Černá. Chutnou zeleninu lidé snoubí s vínem z regionálních vinařství. 

V sobotu ovládne kuchařské pódium herečka Markéta Hrubešová, v neděli předvede svůj kuchařský um šéfkuchař Přemysl Forejt. Celý víkend moderuje show šéfkuchař Petr Stupka. „Chřest jsem neměla, ani nepamatuju. Ráda bych do Ivančic zajela a ochutnala nějaké speciality,“ podotkla například Blanka Sedliská.

Na své si přijdou i milovníci hudby. Dnes se představí místní školy a spolky. V sobotu dopoledne rozezvučí ivančické náměstí swingová kapela The People. „V poledne návštěvníci procestují s Pavlem Liškou a Janem Révaiem Střední Ameriku. Klidně s chřestem v puse nebo se skleničkou dobrého vína v ruce. Odpoledne zazpívá zpěvačka Barbora Poláková s kapelou. Večer zpříjemní rocková kapela Arcus,“ zmínila Černá.

V neděli dopoledne zahraje v Ivančicích dechová hudba Mistříňanka. „V poledne roztančí náměstí v rytmu samby Ritmo Factory s brazilským zpěvákem a tanečnicemi,“ navnadila Černá.

Na nádvoří ivančické radnice se představí cimbálové muziky Břeclavan a Ponava, které doplní prezentaci regionálních vinařství.

Pořadatelé připravili také speciální program pro děti. „Pro nejmenší jsme nachystali pohádky, kejklířská a bublinová představení nebo historický kolotoč a střelnici,“ uvedla Černá.

Po dobu slavností si lidé mohou zakoupit na místě český chřest a sazenice této zeleniny.

V KUNŠTÁTU SE OPĚT SEJDOU HRNČÍŘI

V Kunštátu si v sobotu a v neděli připomenou tradici hrnčířství. Na náměstí Klementa Bochořáka se koná akce Dobrý den, keramiko. Letošním tématem se staly misky. Řemeslníci je budou na kruzích vyrábět přímo před zraky návštěvníků. Účastníci vytvoří také obří plastiku.

LIDÉ UVIDÍ I NAKOLEJOVÁNÍ ŠALIN

V sobotu se v Brně mohou zájemci podívat do medlánecké vozovny. Při dni otevřených dveří se lidé dostanou i do běžně nepřístupných místností. Událost začnev poledne, příchozí se mohou těšit na ukázku nakolejování. Součástí akce bude i přehlídka první pomoci od jihomoravských záchranářů. Vstup je zdarma.

CYKLISTÉ OTEVŘOU SEZONU I STEZKY

V sobotu se už popatnácté otevřou Lichtenštejnské stezky v Břeclavi. Letos si mohou cyklisté vybrat ze dvou tras. Patnáctikilometrové vedoucí od zimního stadionu na Pohansko a zpět a 55kilometrové táhnoucí se kolem památek Lednicko-valtického areálu. Po cyklovyjížďkách čeká na všechny bohatý doprovodný program v areálu zimního stadionu a losování o ceny pro ty, kteří si u startu zakoupili cyklopas.

DŮM DĚTÍ ZVE NA DIAMANTOBRANÍ

Areál Střediska volného času ve Znojmě ožije v sobotu tradičním Diamantobraním. Pořadatelé chystají pro malé i odrostlejší návštěvníky mezi desátou a pátou hodinou pestrý program. V areálu v Sokolské ulici vystoupí například šermíři z Albionu, zahrají Paroháči, představí se a podpisy rozdají znojemští hokejisté, florbalisté, hráči amerického fotbalu a další. Středisko předvede své kroužky a různé dílny.

JEŠTĚ VÍCE TIPŮ NA AKCE Z JIŽNÍ MORAVY NALEZNETE V DNEŠNÍM (17.5.) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.