V městě podle posledních údajů žije 2796 obyvatel. Další možná desítky v Kunštátu bydlí, ale jejich adresa trvalého pobytu je někde jinde. Radnice se teď rozhodla lidi povzbudit, aby se oficiálně přihlásili k pobytu ve městě. „Spousta lidí tady třeba dlouhodobě bydlí, ale protože nemají trvalý pobyt, tak například neplatí za odpad, který tady vytváří. Více obyvatel znamená také vyšší finanční příjem pro město od státu z rozpočtového určení daní,“ uvedl kunštátský starosta Zdeněk Wetter.

Motivační pobídka pro nové obyvatele má podobu dvou tisíc korun. Město se nechalo inspirovat ve Ždírci na Vysočině, který podobný program před časem tak nabídl. „Aby lidé nespekulovali, tak ty dva tisíce korun jsou spojené s podmínkami. Podmínkou je, aby se dotyčný přihlásil k trvalému pobytu ve městě poprvé a nedlužil městu peníze,“ upozornil kunštátský radní Marek Lepka s tím, že dva tisíc korun dostanou lidé na začátku příštího roku.

Nabídku peněz za přihlášku k trvalému pobytu město zatím zveřejnilo ve zpravodaji. V červenci si Kunštát jako svou adresu nově zvolilo šest lidí. Na radnici přišla i Hana Sedláková. „K trvalému pobytu jsem přihlásila svou dcerku, která se narodila začátkem června. Ty dva tisíce korun jsou příjemný bonus, nicméně nemohu říct, že by byl podstatný. Od města bych uvítala finanční podporu v jiné oblasti pro rodiny s dětmi,“ řekla Sedláková.

Město se snaží přilákat nové obyvatele i jinými způsoby. Nedávno například připravilo necelou třicítku stavebních parcel pro nové domky. Chystá se také stavba bytovek a dalších rodinných domků v ulici Nová. Zvýšil se také příspěvek pro nově narozené děti. „Na vítání občánku, které pořádáme, dostanou místo původních dvou tři tisíce korun,“ dodalstarosta Zdeněk Wetter.

MICHAL ZÁBOJ, KAROLÍNA TOMEČKOVÁ