Oprava zdemolované školní zahrady nebude jednoduchá. „Některé zeměkoule jsou jen vyvrácené ze stojanů, ale některé jsou poničené hodně, jsou popraskané. Ty budeme muset opravit. Bohužel už ale nemáme barvy, kterými děti zeměkoule malovaly, takže nebude stačit opravit jen popraskané části. Barevně by se tyto části lišily od zbytku zeměkoule, takže je budeme muset celé přemalovat," popsal kunštátský učitel Ladislav Dostál, který s dětmi zeměkoule vyráběl.

Jednu zeměkouli vandal dokonce hodil do zahradního rybníčku. „Kromě zeměkoulí je zničený ještě mostek, který byl postavený přesně podle plánů Leonarda da Vinci. Ze země jsou také vypáčené sluneční hodiny a poničené jsou i informační tabule," vyjmenoval škody ředitel kunštátské školy Vratislav Sedlák.

Neznámý výtečník se dostal i do skladu s nářadím. „Tam vypáčil dveře a nářadí ze skladu vyházel," řekl ředitel. Oprava zdevastované zahrady podle ředitele zabere několik měsíců. „Uklízet škody už jsme začali dnes, než ale dáme zahradu zase do pořádku bude trvat dva až tři měsíce," řekl Sedlák.

Pohled na poničenou zahradu je podle něj smutný. „Děti se mě i učitelů chodí ptát co se na zahradě stalo a jestli už víme kdo to udělal. Na budování zahrady se děti přímo podílely, jejich práce se nedá vyčíslit a teď ji někdo zničil. To nás na tom mrzí nejvíce," dodal ředitel školy. Podle něj vandalismus mohl způsobit kdokoliv. „Tento víkend se v Kunštátě konal jarmark a bylo tady obrovské množství lidí. V sobotu večer tady potom byla ještě taneční zábava. Že je zahrada zničená jsme zjistili v neděli ráno," řekl Sedlák.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové vandal školní zahradu navštívil mezi sobotní třináctou hodinou a nedělním ránem. „Pachatel způsobil škodu asi za patnáct tisíc korun. Případ je čerstvý, policie ho vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Při dopadení pachateli hrozí až jeden rok vězení," řekla policejní mluvčí.

Neudržovaný plácek za školou začali Kunštátští upravovat asi před dvěma lety. Postupně tam přibyl například dřevěný altán, několik kusů pískovců, okrasné dřeviny, ale i dva rybníčky. Chloubou zahrady bylo i deset polystyrénových zeměkoulí. „Jen na výrobě zeměkoulí jsme s dětmi pracovali tři měsíce. Každá z nich je jiná, na jedné jsou například zobrazené podnební pásy, v další je otvor, kterým je vidět zemské jádro," popsal Dostál. Upravenou školní zahradu Kunštátští slavnostně otevřeli letos v dubnu.

S vandaly mají zkušenost například i v Drnovicích. „V květnu nám dva mladíci poničili dětské hřiště a lavičky a způsobil nám škodu asi dvacet tisíc korun. Pachatele ale policie už naštěstí dopadla a už byli i odsouzeni," řekl starosta Drnovic Petr Ducháček.