Vilém Závada, František Hrubín, Jan Skácel, dříve také třeba Jaroslav Seifert či Jiří Orten. Díky Františku Halasovi objevilo Kunštát mnoho básníků a spisovatelů zvučných jmen. Básník městečko Kunštát dostal i do literatury. I když Halas zemřel už v roce 1949, Kunštátští si ho dodnes každoročně připomínají. Při tradiční akci Halasův Kunštát, která se koná tuto sobotu.
Připomenutí Halasova díla a významu připadá vždy na říjen, kdy se básník narodil i zemřel. „První halasovské sympozium uspořádal Svaz českých spisovatelů už v roce 1969. Bylo to díky iniciativě básníka Ludvíka Kundery, který pak Halasův Kunštát připravoval řadu dalších let. Nestalo se za tu dobu ani jednou, že by se některý rok nekonal,“ uvedla jedna z organizátorek letošního ročníku Radka Banyaová z kunštátské knihovny. Později se příprav ujal básníkův syn Jan Halas.
„Jan se před pár lety do Kunštátu natrvalo přestěhoval a těšil se na to, že program bude chystat přímo zde. Bohužel to trvalo jen krátce. Ludvík Kundera i Jan Halas loni zemřeli,“ doplnila Banyaová. Že by to však znamenalo konec Halasových Kunštátů, toho se nebojí. „Ta tradice je silná. Do Kunštátu stále přivádí mladé literáty a umělce. Režie večerního programu se letos stejně jako v předchozích letech ujme Hana Kofránková z Českého rozhlasu,“ řekla dále Banyaová.
Pietní akt u hrobu
Pietní akt u hrobu Františka Halase se na kunštátském hřbitově koná v sobotu od čtyř hodin. Promluví tam mimo jiné básník Norbert Holub. Od sedmi hodin následuje v kulturním domě literární večer nazvaný Hranečníky dětství. „Slovo hranečníky pochází ze snad nejznámější Halasovy básně Já se tam vrátím. Večer bude pojatý jako vzpomínka na Františka i Jana Halase,“ uvedla režisérka Kofránková, která do Kunštátu jezdí už od sedmdesátých let. Františka Halase považuje za „svého“ básníka, s jeho synem pracovala v Českém rozhlase.
Podle starosty Kunštátu Zdeňka Wettera je Halasův Kunštát pro město významnou akcí. „Vzdáváme tak každoročně hold velkému člověku. Nad letošním ročníkem převzal záštitu ministr školství, který slíbil i osobní účast,“ sdělil starosta.
Už devětatřicet let je neodmyslitelnou součástí Halasova Kunštátu Literární soutěž Františka Halase pro mladé a začínající literáty do devětadvaceti let. Loni se nekonalo její tradiční vyhodnocení, protože se přihlásilo málo autorů. Letos je to jinak.
„Tentokrát jsme soutěži udělali větší propagaci a přihlásilo se jednatřicet lidí z celé republiky. Asi polovina příspěvků stála skutečně za to. Vybrat vítěze nebylo pro porotu jednoduché,“ uvedl básník Vojtěch Kučera, který se před několika lety pořádání soutěže ujal. Kromě něj jsou členy poroty ještě básník a redaktor časopisu Host Martin Stöhr a literární kritik a vysokoškolský pedagog Miroslav Chocholatý. „Udělíme jedno první místo a čtyři uznání poroty,“ doplnil Kučera.
Slavnostní vyhodnocení soutěže spojené s besedou autorů s porotou začne v pátek v šest hodin večer v hudebním salonu blanenského zámku. Autoři oceněných prací se mohou těšit na svoje profily v literárních časopisech, ukázky ze všech přihlášených prací jsou už nyní k přečtení na internetových stránkách soutěže. Podle Kučery bude v příštím roce hlavní cenou pro vítěze vydání knihy.
V Blansku se vyhodnocení soutěže koná letos pravděpodobně naposled. „Už jsme se o tom bavili se zástupci Kunštátu. Od příštího roku chceme, aby soutěž i s vyhodnocením byla přímo součástí oslav v Kunštátě,“ dodal Kučera.
pátek 21. října, 18 h, Blansko – hudební salon zámku, vyhodnocení 39. ročníku Literární soutěže Františka Halase
sobota 22. října, 16 h, Kunštát – hřbitov, pietní akt u hrobu básníka
sobota 22. října, 19 h, Kunštát –kulturní dům, literání večer s názvem Hranečníky dětství, účinkují František Derfler a Hana Kofránková