Boom fotovoltaických elektráren na Blanensku pokračuje. Solárními panely by se letos měl zaplnit i jižní svah mezi Zbraslavcem a Kunštátem.
Jak uvedl kunštátský starosta Pavel Göpfert, elektrárnu by tam chtěli začít budovat na jaře. „Už máme vydané stavební povolení, takže jestli půjde dobře jednání s bankou, stavět bychom začali v dubnu,“ řekl starosta. Ten doplnil, že hotová by solární elektrárna na ploše pěti hektarů měla být v září či říjnu a bude mít příkon 1,75 megawattů.

Kunštátští zastupitelé však územním plánem schválili elektrárnu o příkonu 8 megawattů. „Nyní ale nemáme tolik připojitelnosti, takže vybudujeme elektrárnu jen o příkonu 1,75 megawattů , kterou vybuduje město, a zbytek, což je plocha kolem patnácti hektarů, chceme nabídnout na pronájem firmám,“ nastínil plány Göpfert.

Žádné protesty

Peníze z výnosu slunečních panelů chtějí kunštátští zastupitelé vložit do kanalizace. „Proto jsme také do tohoto projektu šli, abychom tak získali peníze na pokrytí podílu na kanalizaci,“ upřesnil starosta. Místní lidé podle něj proti elektrárně nejsou. „Nevím o žádných protestech či peticích. Však také nebude na panely, dokonce ani ze zámku, vidět,“ uzavřel Göpfert.

To povrdil například i Petr Tenora. „Nemám o tom příliš informací, ale proti elektrárně nejsem,“ řekl muž z Kunštátu.

O solárních panelech se mluví i na radnici v Blansku. Podle blanenské starostky Jaroslavy Králové však nebudou žadatelé o vybudování elektrárny v městských částech Blanska úspěšní. „Nebudeme měnit územní plán, tak aby to firmám vyhovovalo, protože by to stejně trvalo tak dlouho, že by to pro ně nemělo ten efekt,“ sdělila Králová, která doplnila, že o plochu v okolí Obůrky a na Hořicích měla zájem firma Papeno .

Blanenští radní však dnes budou rozhodovat o záměru umístit solární články na střechy některých budov. „Jednalo by se o školy, zimní stadion, dělnický dům či nemocnici. Panely by nekupovalo město, ale nabídli bychom střechy k pronájmu firmám,“ prozradila Králová.

Sluneční panely jsou nyní již k vidění u Olešné a elektrárna vznikne letos také v Ráječku. „Mám informaci, že investoři z firmy Papeno už mají vykoupené pozemky, takže se nyní čeká na schválení územního plánu,“ řekl starosta Ráječka Vít Rajtšlégr. Elektrárna na ploše kolem pětadvaceti hektarů by se pak podle starosty mohla začít stavět o prázdninách nebo v září.

Záměr vybudovat elektrárnu má firma Papeno také v Olomučanech. Část místních lidí je ale proti, takže olomučanští zastupitelé nechají o dvacetihektarové elektrárně rozhodnout místní v referendu. To bude šestadvacátého února od dvanácti do dvaceti hodin.
O necelé tři týdny později, třináctého března, rozhodnou v referendu o sluneční elektrárně také lidé v Šebrově.