1. SVÁTKY ŘEMESEL

Kdy? Sobota od 11.30, neděle, od 10.00
Kde? Kunštát, Panská zahrada

Od podpisu mírových smluv mezi králem Jiřím z Kunštátu a Poděbrad a francouzským králem letos uplyne pět set padesát let. Rekonstrukce této ceremonie bude jedním z hlavních bodů tradičních Svátků řemesel v Kunštátě. Ty se uskuteční v sobotu a v neděli v areálu Panské zahrady.

Krále Jiřího při Svátcích řemesel připomínají každý rok. Letos to bude ale ještě víc právě kvůli kulatému výročí. „Nedělní program je zaměřený právě na tuto slavnost. Ceremonie na francouzském dvoře bude udělaná tak, aby návštěvníci viděli, jak to před těmi pěti sty padesáti lety skutečně bylo," řekl Libor Janča, předseda občanského sdružení Řemesla Kunštát, které akci pořádá. Na neděli je připravený i historický průvod s poselstvím k francouzské­mu králi.

Jako každý rok má i sedmý ročník Svátků řemesel svůj ústřední motiv. Kůži. „Budou tu zástupci škol a učilišť, které se zabývají zpracováním kůže, i řemeslníci, kteří s ní pracují. Součástí programu jsou také představení zaměřená na cestování v dávných dobách, na cestovní celokryté kočáry, kde se kůže hodně používala. Tato vystoupení pro nás zajišťuje Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem a stáj Kateřina," přiblížil dále program Janča.

Příchozí však čeká řada dalších věcí. Uvidí například jezdeckou show a historickou módní přehlídku v podání skupiny Štvanci, vystoupení sokolníka Milana Straky či výstavu koňských postrojů. Připravena bude ochutnávka tradičních jídel a trh s ukázkami lidových řemesel.

2. PINK FLOYD REVIVAL

Kdy? Sobota, 21.00
Kde? Rájec-Jestřebí, letní kino

Kapela Distant Bells je proslulá skladbami legendární skupiny Pink Floyd. Tuto sobotu vystoupí v rájeckém letním kině.

Nadšenci Jiří Müller a Radan Liška koncert loni uspořádali poprvé. „Byl to do značné míry pokus, netušili jsme, jaký bude mít ohlas. A zájem lidí nás mile překvapil. Dorazilo jich kolem tří set padesáti. Letos počítáme minimálně s podobným číslem," řekl Liška.

Zatímco minule repertoár těžil především z pozdní tvorby kapely a jejich alba The Wall, tentokrát se posluchači dočkají hlavně skladeb z desky Dark Side of the Moon. „Distant Bells ji přehrají celou. Sami chápou koncert jako výjimečný. Opět totiž vsadíme na nezbytnou součást koncertů Pink Floyd, kterými vždycky byly vizuální efekty. Pódium bude tentokrát zastřešené, takže jsme pojištění proti rozmarům počasí. A přispěje to k ještě koncertnější atmosféře," přislíbil Liška. Výtěžek koncertu poputuje na rozvoj fotbalové mládeže v Rájci.

3. POHÁDKOVÁ JESKYNĚ

Kdy? Sobota, 11.00 až 18.00
Kde? Jeskyně Výpustek

Areál jeskyně Výpustek ožije v sobotu pohádkovými prohlídkami. Jako opožděný dárek dětem k jejich svátku prvního června. Pracovníci jeskyně spolu s členy ochotnického sdružení Křový připravili netradiční prohlídky Výpustku nazvané Pohádková jeskyně aneb S Honzou za pokladem obra Koloděje. Prohlídky jsou naplánované od jedenácti do šesti hodin. Vstup je nutné si předem rezervovat na telefonním čísle 516 439 111 nebo e-mailové adrese vypustek.rezervace@caves.cz.

4. OLEŠNICKÁ KYTKA

Kdy? Pátek od 19.00, sobota od 14.00
Kde? Olešnice, zahrada kulturního domu

Robert Křesťan a Druhá Tráva a také kapela Los Brňos. To jsou hosté letošního ročníku hudebního festivalu Olešnická kytka. Tradiční akci Trampská osada Zmijáci pořádá už po devětadvacáté. Program začne dnes divadelním představením.

Divadlo zahrají vírští ochotníci od sedmi hodin večer v olešnickém kulturním domě. Diváci se mohou těšit na hru s názvem Světáci.

Hlavní program Olešnické kytky se odehraje v sobotu od dvou hodin odpoledne. „Představí se pět soutěžních kapel. Budou to D.N.A., Sakrapes, Falešná karta, Pocity a Rosťa a Luboš," vyjmenoval jeden z pořadatelů Ludvík Slavíček.

Tím však hudební program festivalu nekončí. „Hrát budou i hosté Los Brňos a Robert Křesťan a Druhá Tráva," řekl Slavíček s tím, že večer se návštěvníci akce mohou těšit i na country bál, na kterém zahraje kapela Ranch.

Návštěvníky tradičně čeká i doprovodný program. „Už poosmé budou jedlíci soutěžit v pojídání párků v klání s názvem Šutera cup. Na různé hry a soutěže se ale mohou těšit i děti," uvedl pořadatel s tím, že celá akce se uskuteční v nově zrekonstruované zahradě olešnického kulturního domu.