Je čtvrtek, čtvrtý den havárie. Z Kuniček odjíždí cisterna se zásobami pitné vody. Jednokubíková nádrž uvnitř hasičské zbrojnice je opět plná. S jedenáctou hodinou se tam blíží první lidé.

„Být bez vody je horší, než bez elektřiny. Máme spoustu starostí a také jsme málem zapomněli na lidi ze vsi, kteří nemůžou chodit. Jedné takové paní právě nesu dva kýble,“ říká Marie Perglerová. Podle ní ale voda nechybí jen lidem. „Musíme ji brát pro dobytek, králíky a další domácí zvířata,“ dodává žena, které čepuje vodu do kbelíků hasič Karel Kunc.

„Lidé si pomáhají. Třeba jeden pán cestou do kostela natankoval vodu pro sousedku. U cisterny se vždy takových pět lidí sejde. Někteří berou vodu do padesátilitrových beček, jeden muž si dokonce přišel naplnit jen konvičku na mléko,“ přihodí hasič.

Podle rozpisu

Za ním je na stolku rozpis, podle kterého se lidé řídí. Zbrojnice, kde stojí zásobárna, je totiž otevřená čtyřikrát denně, vždy hodinu. „Cisternu nemůžeme nechat stát venku, protože by voda zmrzla,“ vysvětluje Kunc.

Ke zbrojnici míří s vozíkem plným pětilitrových petláhví také Antonín Maňoušek. Ten obstarává vodu pro osmičlennou rodinu. „Studnu sice máme, ale není v ní pitná voda. Vaření i praní je pasé a umýt se můžeme jen občas,“ líčí poslední dny Maňoušek.

V bojových podmínkách žije i další obyvatel Kuniček Dan Kraus. „Nemůžeme prát prádlo, ani se sprchovat a koupat každý den, jak jsme zvyklí. Hůř jsou na tom ale lidé bez studny,“ přiblíží Kraus.

Krušné chvilky zažily v první den havárie i prodavačky v tamním obchodě, kam spousta zákazníků mířila pro balenou vodu. Ale narazili. „Někteří zákazníci se rozčilovali, proč vodu nemáme. Zboží ale dostáváme každých čtrnáct dní a za tu dobu se obvykle prodají dva tři balíky balené vody po šesti kusech. Víc zásob prostě nemáme. Že bude havárie, to jsme přece nemohli vědět,“ mrzí Marii Žáčkovou.

Sníh ve vaně

Podle starosty obce Petra Dedecia voda přestala téct z kohoutků v pondělí ráno. „Protože nejela elektřina, mysleli jsme, že nefungují čerpadla. Pak se ale elektřina znovu rozjela, na rozdíl od vody. Čtyři dny havárie jsou ale příliš. Někteří lidé dokonce nechávají ve vaně rozmrznout sníh, aby měli vodu,“ popisuje.

Podle Dedecia v obci řeší problém vodohospodáři. „Ve čtvrtek poprvé napouštěli vodojem a zjišťovali, kudy se pak voda bude ztrácet,“ dodává starosta.

Opraváři již tuší, o co jde. „V Kuničkách došlo k poruše a také zamrznutí veřejného vodovodu. Poruch ale řešíme mnohem víc, i když nejde o dlouhodobé odstávky vody jako v Kuničkách,“ sděluje ředitel vodárenské akciové společnosti Petr Fiala a zmiňuje Boskovice, Benešov, Crhov, Okrouhlou či Němčice.

„Terénní pracovníci jsou plně vytížení, pohotovostní čety pracují v mrazivém počasí často až do večerních hodin. Některé pracovníky jsme dokonce odvolali z dovolené,“ upozorňuje Fiala.