Za kamennými památkami se turista z Ráječka vydává do různých koutů republiky. V dnešním díle se vypravíme do obce Křižanov v okrese Žďár nad Sázavou. Tam si Přibyl vyfotografoval tři kameny. „Vypravili jsme se do osady Yukon na Vysočině. A cestou jsme se stavili v Křižanově. Tamní křížové kameny jsme totiž ještě neviděli," řekl muž.

Hledání tamních kamenných památek mělo být podle dostupných pramenů složitější. „Nakonec to ale nebylo tak obtížné. První kříž jsme uviděli náhodou z auta. Bylo to ale v místech, kde bychom to vůbec nečekali," dodal Přibyl.

Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy se jednalo o křížový kámen, který měl na čele negativní reliéf kříže s kulatou hlavou. Z jeho ramen vystupují další dva křížky. „Podle dobových pramenů je tento kámen spojován s cyrilometodějskou legendou," zmínil Přibyl. Kámen stojí po levé straně silnice do Heřmanova.

Druhý kámen si Přibyl vyfotografoval na druhém konci Křižanova. Jednalo se o zaoblenou kamennou desku s negativním reliéfem jetelového kříže. Stojí v pravém příkopu při silnici z Pikárce, dvě stě metrů před odbočkou k hospodářským objektům.

Nejsložitější bylo hledání třetího kříže. Ten stál poblíž Špitálského rybníka. „Rybník jsme našli snadno a vyrazili po hrázi za křížem. Ta ale skončila a dále se přes vodu za přepadem nedalo dostat. Vrátili jsme se a zeptali jednoho z místních. Ten nám nakonec poradil," zavzpomínal na pátrání turista z Ráječka.

Musel se vrátit až na kraj vesnice Kundratice a odtud jít levou stranou podél celého rybníka. Kříž stál na konci u vzrostlých smrků. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy ho popisuje jako zakulacený kámen s tlapatým křížem.

Zdroj: Kamenné kříže Čech a Moravy