„Soutěží se ve třech kategoriích a to kategorie od nula let do čtrnácti let, kategorie od patnácti do osmnácti let a v minulém roce jsme soutěž rozšířili o kategorii oddíly. Tam se mohou hlásit třeba děti ze základních uměleckých škol," říká za organizátory Vlastimil Staněk z turistického klubu Stopa.

Letos se do soutěže přihlásilo jedenáct hudebních skupin. Jedna z nich nakonec ze soutěže odstoupila a tak odborná porota vybírala jen z deseti. Mezi nimi bylo například hudební uskupení s názvem Veka. „Daly jsme se dohromady kvůli loňskému ročníku Dětské porty a od té doby vystupujeme. Původně jsme byly s Kamčou Hrnčířovou, která zpívá a hraje na kytaru, jen duo, ale teď s námi občas vystupuje i moje sestra Julie. Ta hraje na housle a zpívá," vysvětluje sedmnáctiletá Vendula Valnohová jejíž doménou je zpěv a flétna.

Mezi dalšími soutěžícími se objevila už po několikáté také kapela Pružiny oděná do svých klasických pruhovaných triček, sbor oddílu Stopa, duo Fantazie nebo sbor Rosničky.

Výkony soutěžících letos hodnotila pětičlenná odborná porota. „Předsedkyní poroty byla letos ředitelka základní umělecké školy Boskovice Stanislava Matušková. Dále tam je například zástupkyně Stopy, zástupce sponzora soutěže, ale také pořadatel Festiválku bez bojů a válek Boskovice," vyjmenoval Staněk.

Právě účast na Festiválku bez bojů a válek je totiž jednou z ocenění, kterou získá vítěz Dětské porty. V loňském roce tuto cenu vyhrálo právě duo Veka.