Dny plné ukázek letů tamních pilotů a prohlídek letecké techniky včetně vrtulníků, kluzáků a sportovních letadel se na kotvrdovickém letišti již staly tradicí. „Letos nepořádáme nijak velkolepý letecký den jako v některých minulých letech. Je to jenom slet příznivců ultralehkého létání a den otevřených dveří pro návštěvníky letiště. Očekáváme, že se přijde podívat zhruba pětistovka lidí," řekl Zdeněk Moravec z Leteckého klubu Blansko.

Mezi desátou hodinou a čtvrtou odpolední si návštěvníci prohlédnou letadla, popovídají si s piloty a poznají atmosféru letiště. K vidění bude řada ultralehkých letadel od těch, které si lidé v počátcích létání sestavili jen tak pro radost, až po moderní současné stroje české a slovenské výroby. Své umění předvedou i letečtí modeláři z Blanska.

Kolik pilotů se svými stroji v sobotu přiletí, pořadatelé zatím neví. „Nehlásí se nám předem. Vzhledem k tomu, že je v sobotu v Česku více podobných srazů, mohlo by se tu během dne zastavit nějakých padesát či šedesát letounů," odhadl Moravec.

Posádka, která do Kotvrdovic přiletí první, stejně jako ta, která přiletí z nejvzdálenějšího místa, získá speciální cenu. „Vloni tu jedni čekali už od sedmi hodin ráno," vzpomněl muž.

Několik diváků také dostane možnost proletět se nad Kotvrdovicemi vrtulníkem.

Pokud v sobotu bude pršet nebo foukat silný vítr, pořadatelé akci přesunou na neděli.

VERONIKA MACHOVÁ