Už téměř rok a půl nabízí blanenská knihovna dvě čtečky elektronických knih. Proti vratné tisícikorunové kauci si čtečku mohou čtenáři půjčit až na měsíc. V jedné malé krabičce najdou zhruba pět set knih v češtině i angličtině. Zájemci se o ně ale nepřetrhnou. „Jsou na nich totiž především starší tituly a čtenáři jdou spíše po novinkách. Navíc kdo chtěl, tak už si čtečku nejspíš sám koupil O nákupu dalších proto rozhodně neuvažujeme," uvedl ředitel knihovny Pavel Přikryl s tím, že obě čtečky stály zhruba deset tisíc korun.
Knihy v aquaparku
Přikryl nepočítá ani s tím, že by se zájem o čtečky zvedl nyní v době dovolených. „Když jedete na dovolenou, stejně tam moc knížek nepřečtete. Lidé na dovolených sahají spíš po novinách a časopisech, případně po lehčím a kratším čtení," míní ředitel.
Na této filozofii je postavená půjčovna v blanenském aquaparku, kterou tam knihovna o prázdninách při pěkném počasí bude provozovat. Lidé si mohou půjčit noviny a časopisy, a to včetně starších čísel, i knihy lehčího žánru.
V Boskovicích o nákupu čteček elektronických knih ještě neuvažovali. „Možná na konci roku, jestli ušetříme nějaké peníze z rozpočtu. Podle mého je ale čtečka soukromá věc stejně jako třeba notebook, takže nám jejich půjčování přijde zvláštní. Také nechceme zatěžovat čtenáře vybíráním kauce. Možná by si ji půjčili na vyzkoušení akorát ti lidé, kteří uvažují o její koupi," myslí si vedoucí boskovické knihovny Miroslava Jurdičová
Podobný názor má i její letovická kolegyně Romana Hoderová. „My jsme poměrně malá knihovna se stálými čtenáři klasických knih, žádný zájemce se na elektronické knihy ani neptal. Soustředíme se tedy na nabídku běžných knih. Momentálně je poměrně velký zájem také o audioknihy," podotkla Hoderová. Podle ní si audioknihy půjčují hlavně starší lidé, kterým už tolik neslouží zrak a čtení malých písmen v knihách je pro ně proto namáhavé.
Kniha jako kulisa
Podle Jurdičové si audioknihy půjčují lidé také jako kulisu k dalším činnostem, aby ušetřili co nejvíce času. „Jelikož v nabídce audioknih jsou především starší knihy z doporučené četby, pomáhá to při studiu třeba úplným dyslektikům. Kvůli své poruše by klasickou knihu nezvládli," doplnila.
Dvaačtyřicetiletá audiočtenářka Hana Hanáková si nemůže nahrávky vynachválit. „Snad od maturity jsem nepřečetla jedinou knížku, nebyla chuť a hlavně dost volného času, proto pro mě nemají význam ani elektronické knihy. Jako obchodní zástupce teď ale trávím hodně času v autě. Když jedu na delší trasu a můžu se soustředit na mluvené slovo, tak si místo rádia raději zapnu nějakou knihu a efektivně tak využiji jinak ztracený čas. Je to perfektní," pochvaluje si žena.