Za plíseň, která se objevila na podlaze a začala růst po stěnách, zřejmě může nekvalitní práce dělníků. Dnes odstartují další opravy, na které poputují peníze z městské kasy. Děti do nevhodných prostor ještě nevkročily.

Na nevyhovující podlahy, popraskané zdivo a plíseň upozornil dětský lékař Petr Lukeš mladší. Bývalou školku tedy ovládly opravy. Teprve pak byla předána dobrovolným hasičům a dalším spolkům. „Minulý týden jsem prostory prošel a zhrozil jsem se. Pominu, že na zdi je obmalovaná skříňka i s televizí, které tam dřív stály. Co neopominu, je ale plíseň. Ta je na stěnách stále. Když jsem navíc nadzvedl na podlaze linoleum, uviděl jsem tam zvlhlé a plísní prorostlé desky. To je pro děti nebezpečné,“ upozornil Lukeš.

Klubovna má sloužit asi šedesátce dětí. Ti nejmenší většinou lezou nebo posedávají přímo na zemi. Podle Lukeše by jim plísně mohly přivodit astma, alergické reakce a další nepříjemnosti. „Kromě kožních plísní by děti mohly dostat i zápal plic,“ sdělil.

Problémy způsobila pravděpodobně nekvalitní práce. „Pod linoleum dělníci asi dali vlhké desky. Je ale také možné, že dovnitř zatéká, a to v místě, kde stojí komín,“ míní Lukeš.

Malí dobrovolní hasiči ani maminky s dětmi zatím do klubovny nevkročili. „K předání došlo pouze formálně. Když předtím prostory radní přebírali, plíseň tam ještě nebyla,“ přiblížila jedna z organizátorek Klubu maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Když se začala plíseň objevovat, nevšimli si jí zřejmě ani důchodci, kteří se v bývalé školce dříve scházeli.

„Problém jsme naštěstí zjistili včas a město jej chce řešit,“ pokračovala žena. Poté, co budou prostory v pořádku, začnou je maminky se svými ratolestmi navštěvovat. „Jsme za klubovnu rádi. Dosud jsme se scházeli ve farní kavárně. Do tak malého prostoru bychom však nemohli pozvat dvacet maminek,“ podotkla žena.

Situaci se snaží kunštátští radní ve spolupráci s dobrovolnými hasiči co nejrychleji vyřešit. Tvrdí to místostarosta Petr Sojka. „Plísni a vlhkosti se nejvíce daří v zimním období. Napomohlo i to, že klubovnu nikdo poslední měsíc nevyužíval a nevětralo se tam,“ vysvětlil a dodal, že opravy nevyhovujícícho prostoru začnou už tento týden. „Pevně věřím, že už začátkem února budou moci malí čertíci a maminky začít trávit čas v klubovně, na kterou se velmi těší,“ uzavřel místostarosta.

V pátek se do oprav vrhnou brigádníci. Mezi nimi i dobrovolný hasič Karel Vaněrka. „Vytrháme podlahu a nahradíme ji novou. Pak odstraníme pomocí chemického přípravku plíseň a prostor vymalujeme,“ nastínil detaily Vaněrka. Výsledek přijde zkontrolovat odborník z hygieny.