„Rybník využíváme na chov rybí násady. Hlavně lína obecného. Toho jsme ve středu vylovili asi dva metráky. Krásné ryby, daří se jim tu dobře. Z vody šla i dvouletá násada kapra o kusové hmotnosti kolem šedesáti dekagramů. Plus amuři. Ti vyžírali v rybníku část vegetace, aby nezarostl,“ řekl na místě Deníku Rovnost vedoucí oddělení bílovického polesí Čestmír Šnoblt.

Dodal, že část ryb Křtinští pustí do svých dalších rybníků jako násadu a část prodají rybářům do okolních rybníků. Po napuštění vodní plochy v Josefovském údolí nasadí v létě plůdek a s příštím výlovem počítají znovu za dva roky.

Při středečním výlovu však rybáři zaznamenali oproti minulosti výrazně větší množství invazivních druhů ryb. Karasů stříbřitých a také nežádoucí střevličky východní. Ještě před dvěma lety jich přitom v tomto rybníku bylo minimální množství. „Oba zmíněné druhy ryb jsou velmi odolné. Kdyby rybník navštívila vydra, tak karase sní snad až na závěr. Určitě dá přednost línovi nebo kaprovi. Karas má velmi tuhé šupiny. Střevlička východní je velmi agresivní drobná rybka, která je ale přitom schopná ožírat daleko větší ryby. Tře se několikrát do roka a lokalitu naprosto zamoří. Navíc doslova obrátí místní ekosystém naruby,“ upozornil zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Roman Zajíček.

Nežádoucí ryby

Z tohoto důvodu se rybník, který leží v chráněné krajinné oblasti a je pod monitoringem ochranářů, nyní nechá dva až tři dny vypuštěný. O nežadoucí ryby se postarají rybožraví ptáci s dravci, kterých je v okolí dostatek. „Kdyby se rybník okamžitě po výlovu napustil, tak ho za dva roky zmíněné druhy invazivních ryb naprosto ovládnou a to nikdo nechce,“ dodal Zajíčkův kolega Antonín Krása.

Zároveň ale zmínil, že bez vody nemůže být rybník dlouho. Jedná se totiž o důležitou lokalitu pro rozmnožování obojživelníků. Každoročně do něj z okolí přitáhnou tisíce skokanů hnědých a ropuch. Před několika lety se dočkal odbahnění a rekonstrukce. „Rybník funguje dobře. Rybářům i co se týká rozmnožování obojživelníků. V měřítku Moravského krasu se jedná o klíčovou lokalitu žabí populace a její reprodukce,“ dodal Krása.

Jarní tah obojživelníků čekají ochránci přírody každým dnem. Kolem silnice poblíž rybníka už před několika dny natáhli ochranné fólie. Ty mají žáby při tahu ochránit před koly projíždějících aut. Od zábran je sbírají dobrovolníci a přenášejí k vodě.