Už v sobotu v pět hodin odpoledne se v jeskyni Balcarka uskuteční vystoupení muzikanta Ivana Jaška nazvané Z pravěku do Matrixu III. Koncert je součástí mezinárodního benefičního festivalu Cave Beat. „Podvečerní umělecká vystoupení se konají od jara do podzimu v sedmi moravských jeskyních. Čtvrtinu z příjmu ze vstupného věnujeme podpoře zážitkového, výchovně-vzdělávacího programu pro žáky prvního stupně základních škol s názvem Kořeny života," láká zájemce na koncerty server cave-beat.org. Do Moravského krasu zavítá festival ještě jednou dvanáctého července do Kateřinské jeskyně.

Jeskyně Výpustek ve spolupráci s ochotnickým sdružením KŘOVÝ chystá sedmého června ke Dni dětí již tradiční Pohádkovou jeskyni. Akce tentokrát nese podtitul S Honzou za pokladem obra Koloděje. Kromě speciálních prohlídek si děti užijí i řadu venkovních her v areálu jeskyně. Pohádkový příběh je jiný než v minulých letech. „Děti budou pomáhat Honzovi při cestě za pokladem obra Koloděje. Potkají věštkyně, které jim ukáží cestu, ale zároveň je budou varovat před obtížnými úkoly. Po projití částí jeskyně, splnění tří úkolů a zabití obra vyjdou děti ven a obdrží část z obrova pokladu," přibližuje tvůrce pohádkového scénáře Martin Vojáček.

Už sedmnáctý ročník cyklu koncertů Čarovné tóny Macochy je naplánovaný od dvanáctého do patnáctého června. Hned ve třech jeskyních Moravského krasu si mohou diváci vychutnat jedinečné spojení hudby, světelných efektů a přírodních krás.

Varhany i housle

První z koncertů budou hostit Sloupsko-šošůvské jeskyně ve čtvrtek dvanáctého června. Návštěvníkům se představí pěvecký sbor Sejkorky s nejznámějšími klasickými i moderními skladbami populární hudby. Den poté zahraje v jeskyni Výpustek jeden z nejvýznamnějších varhanních umělců současnosti Marián Varga. Čtrnáctého a patnáctého června zve posluchače Kateřinská jeskyně. Nejprve tam vystoupí houslista Jaroslav Svěcený a Ladislav Horák s akordeonem a bandoneonem. Celý cyklus uzavře Spirituál kvintet s tím nejlepším ze svého repertoáru. Začátky všech koncertů jsou vždy v šest hodin večer.

A hrát se bude i divadlo. Osmadvacátého června od šesti hodin večer ve Výpustku. Půjde o inscenaci Williama Shakespeara Mackbeth v úpravě Jiřího Lišky a v podání souboru Hlavy v emigraci, který působí na Moravskokrumlovsku. „Hru jsem upravil hodně, a to tak, aby ji byli schopní zahrát pouze tři herci, i když v mnoha rolích. Hrajeme na velkém lešení a vše je doplněné videoprojekcí. Je to poměrně netradiční zpracování, ale ne žádná šílená nesrozumitelná alternativa," upřesnil Liška. Nutná je rezervace předem na e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz.

PAVLA HLOUŠKOVÁ