„Většina jeskyní Moravského krasu se od prosince do konce února uzavírá kvůli ochraně netopýrů, kteří v nich nocují. Výjimkou je pouze Výpustek a Punkevní jeskyně, kde je netopýrů minimálně. Od března už jsou tři vstupy denně kromě pondělí do všech jeskyní, v nejnavštěvo­vanějších Punkevních je vstupů víc,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka a dodal, že od dubna, kdy začíná hlavní sezóna, už budou omezení v jeskyních minimální.

Ve všech jeskyních Moravského krasu se v této chvíli připravují na nastávající sezónu. Vstup Kateřinské jeskyně zdobí nová dlažba a část vnitřních prostor nový chodník, v jeskyni Výpustek dokončují vybourání starých kamenných zazdívek a odstranění dalších pozůstatků starých zpřístupňovacích prací. „V Punkevních jeskyních zase opravují lodě, které přepravují při prohlídce návštěvníky a připravují je na technické prohlídky,“ prozradil vedoucí správy jeskyní.

Právě Punkevní jeskyně ze všech podzemních prostor Moravského krasu přes letní sezónu přilákají nejvíc turistů. Z tři sta tisíc návštěvníků, kteří v loňském roce do krasu zamířili, se na jejich prohlídku vydali téměř dvě třetiny. „Návštěvnost jeskyní Moravského krasu byla vloni zhruba o 8,6 procent nižší než v roce 2009. Vlivem ekonomické krize a nepříznivého počasí se snížil hlavně počet domácích návštěvníků,“ doplnil Hebelka.