Nad tím, aby se nikomu nic nestalo, budou bdít laskaví andělé. Tak bude v pátek a v sobotu vypadat Ďábelský podvečer v jeskyni Výpustek.

Prohlídky jeskyně na téma svátku svatého Mikuláše pořádá podruhé správa jeskyně s ochotnickým sdružením KŘOVÝ ze Křtin. „Akce je zaměřená samozřejmě hlavně na děti. Projdou si část jeskyně, kde zažijí různé scénky. Budou svědky například debaty mezi čerty a Luciferem, kteří si budou chtít některé děti v pekle nechat. Ale nikdo se nemusí bát. Mikuláš pak všem rozdá perníčky, které upekly průvodkyně z Výpustku, a dostanou i další nadílku,“ uvedl Martin Vojáček z KŘOVÝ. V pátek a v sobotu se koná celkem čtrnáct těchto prohlídek. Kdo si však místo v některé z nich nerezervoval předem, už v podstatě nemá šanci, protože vstupenky jsou vyprodané.

I když Mikuláš se svou družinou bude obcházet děti podle tradice na většině míst až v pondělí, víkend je jeho předzvěstí nejen ve Výpustku. Mikulášskou nadílku už v sobotu zažijí například děti v Borotíně či v Chrudichromech, v neděli pak třeba v Šebetově. V sobotu večer se konají mikulášské zábavy, například v Blansku, ve Valchově, ve Vanovicích, do Rájce se mohou lidé přijít bavit na čertovský bál.

Veletrh značky Moravský kras

Přízvisko mikulášský má také knižní jarmark, který v sobotu od osmi hodin ráno už poosmnácté zaplní kulturní dům v Jedovnicích. Otevře se burza knih, časopisů, cédéček a kazet. Lidé si mohou koupit také pohlednice, mapy, turistické známky či keramiku. Ve stejný čas začíná v sále jedovnického kulturního domu i sedmý veletrh produktů z Moravského krasu. „Na veletrhu se představí většina výrobců, kteří mají značku Moravský kras – regionální produkt,“ řekl Leoš Blažek z pořádající společnosti Olšovec. Jarmark i veletrh jsou otevřené až do půl páté odpoledne.

K poctě svatého Mikuláše pořádá boskovická jednota Orla už třináctý charitativní koncert v kostele svatého Jakuba. Začátek je v neděli v šest hodin večer. „Legendu o svatém Mikuláši přednese herec divadla Za branou Vladimír Matějček. Varhanní skladby starých mistrů zahraje Vladimír Roubal,“ sdělila za pořadatele Jaromíra Vítková. Výtěžek koncertu je určen na opravu kostela svatého Jakuba.

V neděli se na řadě míst konají další koncerty. Například od půl šesté v blanenském kině vánoční koncert skupiny Kaštánci s hostem Jaroslavem Uhlířem. Nebo ve stejnou dobu v blanenském dřevěném kostelíku koncert PF Guitar Quartet. Jedovnický kostel v neděli od tří hodin rozezní mše Františka Xavera Brixiho a Jiřího Pavlici v podání Komorního orchestru města Blanska a chrámového pěveckého sboru ze Slušovic. Pilastrový sál zámku v Kunštátě ve stejný čas zase adventní koncert v provedení Dechového kvarteta z Bystřice nad Pernštejnem a Doubravnického kytarového kvarteta.

Adventně vyzdobené budou v sobotu a v neděli komnaty zámku v Lysicích. Zámek se na oba dny otevře od deseti do pěti hodin odpoledne. Prohlídky začínají každou celou hodinu, poslední je ve čtyři. V renesančním salonku vedle pokladny zájemci uvidí ukázky práce řezbáře a výroby adventních věnců.